Známá Rothmayerova vila bude po opravě přístupná veřejnosti

Zdroj
Jana Hrubá
Vložil
ČTK
05.08.2012 15:25
Praha

Otto Rothmayer

Praha - Galerie hlavního města Prahy (GHMP) opravuje Rothmayerovu vilu ve Střešovicích. Dům, který byl prohlášen kulturní památkou, obklopuje lešení. Dělníci pracují na stavebních úpravách, aby je následně mohli vystřídat restaurátoři. Dlouho připravovaná rekonstrukce známé pražské vily vyjde na 23 milionů korun a skončí v závěru příštího roku. Dvoupatrový rodinný dům, který pro svou rodinu postavil v roce 1928 architekt Otto Rothmayer, se pak podobně jako před časem Müllerova vila otevře veřejnosti, řekla v rozhovoru s ČTK za galerii Milada Novotná.

    Otto Rothmayer, student a později i spolupracovník významného slovinského architekta Josipa Plečnika, navrhl nejen dům včetně interiérů, ale také zahradu, její oplocení i venkovní nábytek. V zahradě mimo jiné vznikly známé snímky fotografa Josefa Sudka. Rothmayerova rodina žila ve střešovické vile až do roku 2008. Tehdy architektův syn pod podmínkou celkové rekonstrukce a zpřístupnění prodal vilu Praze.
    "Ve vile došlo v minulosti k nepůvodním stavebním změnám. Rekonstrukcí chceme vrátit stav do 50. let," řekla Novotná. Dostavovaná je třeba terasa, kterou navíc do domu zatéká. Dělníci musí odstranit také vlhkost ve zdivu, opravit poškozené omítky, vyměnit podlahy a rozvody. Restaurátoři se pak zaměří třeba na dřevené části interiéru. "Obnoví zdobné dřevěné prvky, třeba okenice, parapety a vestavěný i nevestavěný nábytek," doplnila. Pak přijde na řadu zahrada a oplocení.
    Opravená vila doplněna o práce jejího autora bude sloužit jako takzvané domovní muzeum. Prohlédnout si ji po předchozí dohodě budou moci menší skupinky návštěvníků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články