Vnoučata Machoninových mají obavy z rekonstrukce Thermalu


Praha – Značné obavy z nadcházející rekonstrukce karlovarského hotelu Thermal mají vnoučata architektů Věry a Vladimíra Machoninových, podle jejichž návrhu byla budova ve stylu brutalismu v 70. letech postavena. V otevřeném dopise představenstvu hotelu a ministryni financí Aleně Schillerové (ANO) žádají, aby veřejnost měla možnost seznámit se s projektem chystaných oprav. Chtějí také vědět, kdo je architektem rekonstrukce, kdo bude provozovat bazénové centrum nebo jaký osud čeká dobová umělecká díla umístěná v hotelu. Text dopisu Marie a Jan Kordovští, kteří se už několik let snaží upozorňovat? na kvalitu práce svých prarodičů, poskytli ČTK. Reakci ministerstva financí, který státem vlastněný hotel spravuje, ČTK zjišťuje.


Kordovští uvedli, že se nesnaží zabránit rekonstrukci Thermalu, který je každoročně centrem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, ani z něj udělat skanzen zastaralých technologií. Tato významná stavba si ale podle nich zaslouží promyšlenou koncepci, jak ji zmodernizovat co nejlépe. Obávají se, že šance vytvořit při nadcházející rekonstrukci z Thermalu znovu výjimečný prostor pro turisty, celebrity filmového festivalu i místní, bude promarněna. Současný stav hotelu označili za systematickou destrukci.

"To málo, co o nadcházející rekonstrukci víme, nás skličuje. Projekty zůstávají zahaleny tajemstvím. Přes veškerou naši snahu je neviděla ani naše babička, Věra Machoninová, ani zastupitelstvo Karlových Varů, natož pak veřejnost, které ve finále tato státní budova patří. Vzorové pokoje, kterými se chlubíte v médiích, absolutně nedosahují kvalit, které by Thermal mohl mít," napsali vnoučata Machoninových představenstvu společnosti Thermal-F, která hotel vlastní. Jejím jediným akcionářem je stát prostřednictvím ministerstva financí.

Kordovští vyzvali zodpovědné osoby, aby zveřejnily připravované projekty rekonstrukce hotelu a více spolupracovaly s městem Karlovy Vary, odborníky i veřejností. "Současně věříme, že při investicích v rozsahu tři čtvrtě miliardy korun, o kterém ministerstvo financí mluví, by měly existovat alespoň základní kontrolní mechanismy," dodali.

Dlouho očekávaná rekonstrukce hotelu má začít letos. V horních patrech už vzniklo několik ukázkových pokojů, podle kterých by se opravy budovy měly dělat. Ředitel Thermalu Michal Kočarko v červnu ČTK řekl, že při modernizaci se hotel snaží dodržet co nejvíce z výjimečného architektonického stylu, ale zároveň musí rekonstrukce vytvořit podmínky pro 21. století. Před podpisem je podle něj smlouva na rekonstrukci zdravotně technických instalací, rozvodů sítí a klimatizace včetně částečných úprav pokojů. Připravuje se také výběr jednoho ze dvou uchazečů, kteří by měli dostat do pronájmu venkovní bazén a přilehlý objekt, který býval restaurací.

Ikonický venkovní bazén s výhledem na lázeňské centrum města je už několik let mimo provoz. Patří stejně jako hotel státu a podle anket obyvatel Karlových Varů je jeho uzavření jedním z největších problémů města.
0 komentářů
přidat komentář

Související články