Rekonstrukci hotelu Thermal bude řídit Vladimír Novák

Zdroj
Pavel Peňás
Vložil
ČTK
30.08.2019 19:35
Karlovy Vary

Vladimír Machonin
Věra Machoninová


Karlovy Vary - Novým ředitelem karlovarského hotelu Thermal, jehož vlastníkem je stát, bude Vladimír Novák. Nastoupí na začátku října, nahradí Michala Kočarka. Bude mít na starosti i rekonstrukci hotelu a bazénu, který by měl být otevřen v červnu 2021. Rekonstrukce hotelu vyjde na 580 milionů korun. Bazén stát opraví za 110 milionů, ale provozovat ho bude soukromá společnost Saunia, řekla dnes novinářům ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Na přípravě rekonstrukce hotelu se podle Schillerové podílejí památkáři z karlovarského magistrátu i památkový ústav v Lokti. "Snažíme se, aby ten hotel byl v maximální míře tak jako kdysi, měl stejnou barevnost, stejné chodby, podobné dveře. Ale nemůžeme vést nekonečné debaty o tom, jestli má být něco tak nebo jinak," řekla Schillerová.

Dosud byla v Thermalu, který není kulturní památkou, opravena kvůli havarijnímu stavu střecha nad kongresovou částí i požárem poničené balneocentrum. Vyhlášená je také zakázka na zateplení hotelu. Podle Schillerové plánovaná výstavba wellness centra u venkovního bazénu nebude balneocentru nijak konkurovat, protože jde o odlišné služby.

Budoucí ředitel hotelu Vladimír Novák řekl, že v současné době je Thermal živ z klientů ze Středního východu, Ruska, Německa a na čtvrtém místě jsou čeští klienti. Rád by se pokusil znovu přilákat více ruských klientů a ve spolupráci s bazénovým centrem i české, a to i rodiny s dětmi.

Zástupce společnosti Saunia Jan Holeček dnes řekl, že studie rekonstrukce bazénu zatím počítá s jeho zachováním v původním půdorysu, tedy s délkou 49,7 metru. Zázemí má tvořit saunové a wellness centrum se dvěma gastroprovozy, přičemž jeden má sloužit jen návštěvníkům centra a druhý má být přístupný i veřejnosti zvenku.

Karlovarský hotel Thermal skončil v loňském roce ve ztrátě po zdanění téměř 9,7 milionu korun. V roce 2017 dosáhl zisku 4,4 milionu korun. Na výsledku hospodaření hotelu, který je ve vlastnictví státu a správě ministerstva financí, se podílely důsledky požáru, který v roce 2017 silně poškodil balneologickou část hotelu.

Podle anket mezi obyvateli města je hotel Thermal a venkovní bazén, který je už několik let mimo provoz, jedním z největších problémů města. Nepostradatelný je pro filmový festival, pro jehož potřeby byl také postaven.

Značné obavy z nadcházející rekonstrukce hotelu vyjádřila na začátku července vnoučata architektů Věry a Vladimíra Machoninových, podle jejichž návrhu byla budova ve stylu brutalismu v 70. letech postavena. Současný stav budovy označila za systematickou destrukci.

Ani dnešní tisková konference potomky architektů Machoninových zcela nepřesvědčila. Ocenili deklarovanou snahu o zachování barev a materiálů, zároveň ale kritizovali to, že rekonstrukce hotelové části stále nemá architekta. "Nové fotografie vzorových pokojů potvrzují, že jejich návrh v ničem neodpovídá původním myšlenkám našich prarodičů," sdělili ČTK. Vadí jim také to, že ministerstvo financí nezveřejnilo vizualizace saunového provozu hotelu, kde se budou dít největší změny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články