Vláda je proti zřízení jednoho stavebního úřadu pro celou Prahu

Vložil
ČTK
18.03.2019 16:05
Praha


Praha - Ministři ve Sněmovně nepodpoří iniciativu poslance ČSSD Petra Dolínka zřídit v Praze jeden stavební úřad pro celé město. Návrh není podle vlády systémový a v souladu s chystaným novým stavebním zákonem. Navíc by podle návrhu v obou stupních územních řízeních, tedy i o odvoláních proti nim, rozhodoval jeden úřad. "Není úplně vhodné, aby přezkoumával stanovisko ten, kdo ho vydá," řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).


V hlavním městě nyní o stavbách rozhoduje 22 stavebních úřadů, které působí na radnicích městských částí. Dolínek tvrdí, že navrhovaná změna by zrychlila rozhodování v územních řízeních. Zamezilo by se podle něho také podezřením, že úředníci stavebních úřadů na radnicích nejsou při rozhodování nezávislí a mohou podléhat politickým vlivům.

Chystaný vládní návrh nového stavebního zákona by měl podle ministerstva pro místní rozvoj zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a hodnocení vlivů na životní prostředí by se spojilo do jednotného povolovacího řízení. Věcný záměr předpokládá celkovou reformu stavebních úřadů a zavedení takzvané fikce souhlasu.

Nový stavební zákon, na jehož adresu zní i kritika, by měl být účinný od roku 2021. Stejnou účinnost navrhuje pro svou novelu také Dolínek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články