Vedení Prahy zatím nemá jasno o zavedení jednoho stavebního úřadu

Vložil
ČTK
17.12.2018 18:50
Praha


Praha - Pražská koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) a Prahy Sobě zatím nemá jasno ohledně zavedení jednotného stavebního úřadu, který by řešil větší projekty. Nyní je v metropoli 22 úřadů, v každém správním obvodě jeden. Náměstek primátora Petr Hlaváček a radní Hana Marvanová (oba za Spojené síly) dnes novinářům řekli, že budou o jednotný úřad usilovat. Lídr Prahy Sobě Jan Čižinský ČTK nicméně sdělil, že se k nápadu staví opatrně. Vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ČTK shání. V Praze v posledních letech výrazně rostou ceny bytů.


"Jako prioritní vidíme to, že je nutné zrychlit povolování staveb," uvedla dnes Marvanová. Zavedení jednoho stavebního úřadu by tomu mělo napomoci. Spojené síly měly krok v předvolebním programu a v koaliční smlouvě je uvedeno, že ho vedení města prověří.

Marvanová dnes uvedla, že podle představ Spojených sil by neměly být zrušeny ostatní stavební úřady, které by dále řešily menší projekty. Ty velké, kde je nutno brát v potaz celoměstské vazby a jejichž projednání je často nad možnost úředníků malých pracovišť, by šly do nově založené instituce. Podobný systém v metropoli fungoval do roku 2003 a k jeho zavedení by nebylo nutné měnit zákon, pouze statut hlavního města, což může udělat zastupitelstvo.

Nejprve by se na tom však musela shodnout koalice, což by mohlo být komplikované. Lídr Prahy Sobě Čižinský ČTK sdělil, že jeho hnutí se k plánu staví opatrně. Nelíbí se mu například to, že by odvolacím orgánem pro "velký" úřad bylo ministerstvo pro místní rozvoj. "Kde má být odvolacím orgánem ministerstvo, tam to obvykle znamená spíš zpomalení než zrychlení," uvedl. Dodal, že prioritou by mělo být zlepšení a zrychlení práce úředníků.

S tím souhlasí i náměstek Hlaváček, který plánuje personální posílení příslušných magistrátních odborů. Podle Marvanové se myšlenka jednoho úřadu bude muset nejprve projednat v koalici, ale i s městskými částmi a také s opozicí. Měla by vzniknout komise pro úpravu statutu hlavního města.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Podle analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) ceny nových pražských bytů k letošnímu září meziročně vzrostly o 11 procent a za letošní rok by mělo být zkolaudováno 4737 nových jednotek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články