Vedení Zoo Brno chce prosadit výstavbu nového vstupu

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
24.02.2012 16:35
Brno

Brno - Vedení brněnské zoo chce prosadit plánovanou výstavbu nového vstupu s parkovištěm a pavilonem. Část veřejnosti se obává hluku a prašnosti. Podle zoo je ale projekt, který by měl přijít na asi 200 milionů korun, vytvořen tak, aby dopady na životní prostředí i sousední bytovou zástavbu ve čtvrti Kníničky minimalizoval. ČTK to dnes řekl ředitel zoo Martin Hovorka.

    K protestům části veřejnosti uvedl, že zahrada se sice pokusí její připomínky v záměru zohlednit, od stavby ale zcela upustit nemůže.
    Projekt je podle Hovorky pro rozvoj zahrady zcela klíčivý. Zahrnuje vybudování nového parkoviště pro 300 aut a osm autobusů, jež nahradí současné nevyhovující parkoviště pro 20 aut. Počítá rovněž s výstavbou vstupního pavilonu s expozicemi.
    Areál bude od okolí oddělen hliněným valem, který bude osázen stromy. Objekt má mít velmi pozvolna stoupající střechu, na níž poroste tráva, květiny a keře. "Na přání občanů jsme tento komplex oddělili od okolní zástavby. Studie jasně prokázala, že změny ovzduší v lokalitě budou minimální," dodal ředitel.
    Na nedávném veřejném projednání dopadů stavby na životní prostředí od obyvatel Kníniček zaznělo, že se bojí nárůstu hlučnosti. Někteří se domnívají, že parkoviště bude malé a auta turistů pak budou stát v ulicích. Hovorka soudí, že jde o plané obavy. V diskuzi s odpůrci stavby chce ale pokračovat.
    Výstavbu nové vstupní části zaplatí zřizovatel zoo, kterým je Brno. Město se na záměr pokusí získat evropské dotace. Kdy stavební práce začnou, není zatím jasné. Projednávání tohoto nejdražšího projektu v dějinách brněnské zoo je teprve v počátcích.
    Zahrada chová 800 zvířat 200 živočišných druhů. Největší atrakcí jsou lední medvědi, výběh polárních vlků s indiánským srubem, nová expozice Beringie s kamčatskými medvědy, pavilon Tygří skály nebo Tropické království s četnými plazy. Ročně zoo navštíví kolem čtvrt milionu turistů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články