Brno dá čtyři miliony zoo na rekonstrukci výběhu ledních medvědů

Vložil
ČTK
30.04.2019 16:40
Brno

Otto Eisler

Brno - Brno dá čtyři miliony korun na rekonstrukci expozice ledních medvědů v zoo. Uskutečnit by se měla letos. Zoo má poté, co loni uhynul samec Umca, možnost získat jiného samce, ale podmínkou je úprava výběhu. Proto město investici zařadilo do letošního rozpočtu. Novinářům to řekl radní Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).


Připravované stavební úpravy zahrnují zvětšení bazénu v expozičním výběhu na plochu i do hloubky, rekonstrukci stěn výběhu i zvětšení plochy odstavného výběhu o 300 metrů čtverečních. Prodlouží se také boční vyhlídky pro návštěvníky.

Výběh medvědů od architekta Otto Eislera je z roku 1959, uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). "Už tehdy byl považovaný za největší a nejmodernější v Československu. Lední medvědi tu pobývají od roku 2006 a od té doby samička Cora úspěšně odchovala pět mláďat, která posílila chovy v Česku i v zahraničí," připomněl Hladík.

Podle něj je však klíčové po Umcově úhynu získat nového samce, a pokračovat tak v odchovu. "Proto jsme se rozhodli pro urychlené řešení," dodal Hladík.

Podle mluvčího zoo Michala Vaňáče leží expozice na skále, nebude proto jednoduché se vypořádat s podmínkami. "V ideálním případě by práce měly být hotové letos. Celé úpravy se provedou tak, aby navazovaly na chystaný expoziční celek Arktida," dodal Vaňáč. Po výstavbě Arktidy budou výběhy ledních medvědů sloužit jako záložní.

Zoo loni navštívilo přes 330.000 lidí, nejvíc od roku 1997, kdy zařízení zavedlo evidenci všech návštěvníků. Počet návštěvníků tak v roce 2018 překonal i rok 2008, kdy do zoo především kvůli mláďatům ledního medvěda přišlo skoro 327.000 lidí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články