Vedení města Plzně chce postavit nové divadlo

Vložil
ČTK
02.01.2007 13:00
Plzeň

Plzeň - Plzeň chce postavit nové divadlo. Končí tak dlouholeté debaty o tom, zda opravit Komorní divadlo nebo postavit novou budovu. Vedení radnice se na své poradě předběžně dohodlo, že chce objekt nový za přibližně 600 milionů korun. Peníze by měla dát EU z Regionálního operačního programu. Píše to Mladá fronta Dnes v regionální příloze.

    "Zatím ale nemáme svolení zastupitelstva ani rady. Předložit bychom jim to chtěli v lednu," uvedla náměstkyně primátora Marcela Krejsová.
    Budoucnost divadla se přetřásá téměř deset let. Novou budovu prosazoval primátor Jiří Šneberger, jeho následovník Miroslav Kalou podporoval opravu starého komplexu. Současný šéf plzeňské radnice Pavel Rödl řekl krátce po svém zvolení, že se oprava Komorního divadla nevyplatí. "Nové nevyjde o tolik dráž. Možná o sto milionů korun. Ale získáme novou budovu," dodal.
    Podle ředitele útvaru investic Evžena Kauckého by měla být výstavba nového zázemí pro herce také rychlejší než rekonstrukce budovy z roku 1937.
    V úvahu zatím přichází lokalita v  Jízdecké ulici v centru. "Město tam vykoupilo pozemky a se stavbou by nebyl problém," řekla Krejsová. Časový harmonogram pro výstavbu už je vymyšlený. Jakým podílem by se na celkové investici podílelo město, si zatím Krejsová netroufá odhadnout.
    Stav Komorního divadla je špatný. Především nemá požadované protipožární zabezpečení. Kulisy musí divadelníci vozit přes soukromý objekt, nevyhovuje zázemí a zkušební prostory jsou nedostatečné. Budova v Prokopově ulici sloužila do roku 1965 jako kino a přednáškový sál. Od prosince 1965 jako divadlo. V roce 1980 byla rozšířena o provozní montovanou přístavbu.
    Ta se kdysi stavěla na deset let a už stojí třikrát déle. "Od 70. let se do něj nevložila ani koruna. I ta nejjednodušší rekonstrukce, která by nepřinesla žádné zkvalitnění, by byla možná dražší než stavba nového divadla, která navíc neohrozí provoz," řekl ředitel divadla Jan Burian.
0 komentářů
přidat komentář

Související články