Ve Veletržním paláci začala instalace Slovanské epopeje

Zdroj
Jana Hrubá
Vložil
ČTK
24.04.2012 18:35
Praha

Praha - Ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze zahájili instalaci Slovanské epopeje. Restaurátoři začali rozvíjet první rozměrná plátna a zavěšovat je na předem připravené desky. Expozice, jejíž příprava stála 36 milionů korun, se veřejnosti otevře 10. května, řekl ČTK ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

    Restaurátoři svinutá plátna rozvíjejí na vyčištěnou plochu, provazy je vypnou a upevní na kovovou konstrukci, a poté za pomoci lan a hliníkových tyčí vyzvednou a připevní na výstavní plochy rozmístěné ve dvoraně. Dnes v poledne měli upevněné tři ze dvaceti obrazů. Práce potrvá několik dnů, poté budou plátna osazena dřevěnými rámy. Ve dvoraně podle Bufky zbývá nainstalovat osvětlení. Prosklenou střechu nechala galerie zakrýt, aby dovnitř nepadalo přímé venkovní světlo.
    "Velká dvorana poskytuje velkorysý prostor, který návštěvníkům umožní prohlédnout si dílo z dálky a komplexně, ale i detailně, z blízka," řekl v rozhovoru s ČTK restaurátor Tomáš Berger. Slovanská epopej je podle něj rozmístěna tak, aby na sebe plátna tematicky navazovala.
    Obrazy jsou podle Bergera v dobrém stavu. Jejich historie ale prý byla mnohdy pohnutá. "Ještě za života (Alfonse) Muchy byly třeba mnoho let svinuty nebo i vystaveny v podmínkách, kdy na ně pršelo," řekl restaurátor. V dobré kondici jsou podle něj jen díky tomu, že je Mucha maloval velmi kvalitními barvami a technikou, navíc na odolný materiál - lodní plachty.
    Dlouho očekávané otevření výstavy musela galerie několikrát odložit, zdržela ji úprava technologií ve výstavní hale. Investici si vyžádala úprava topení a klimatizace tak, aby byla plátna vystavena ve vyhovujících podmínkách. Expozice potrvá minimálně dva roky. Ředitel by si ale přál, kdyby Slovanská epopej zůstala v galerii alespoň pět let. "Vstupné bude 180 korun za dospělého, pokud přijde 200 lidí denně, pak by se za pět let měly náklady na instalaci epopeje vrátit," doplnil.
    Stěhování Muchova díla z Moravského Krumlova i umístění obrazů ve dvoraně, o kterém rozhodla Praha, vyvolává už několik měsíců silné emoce. Proti se postavil jak Moravský Krumlov, kde bylo rozsáhlé dílo vystaveno od konce druhé světové války, tak potomci malíře. Jeho vnuk John Mucha usiluje o to, aby bylo dílo umístěno v secesní budově Hlavního nádraží v Praze.
    Slovanskou epopej tvoří obrazy inspirované slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Alfons Mucha obrazy daroval Praze pod podmínkou, že pro ně vystaví pavilon. To se dosud nestalo. Hlavní město totiž nemá na novou budovu peníze.
0 komentářů
přidat komentář

Související články