Praha tvrdí, že M. Krumlov porušuje smlouvu o spolupráci

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
12.10.2011 22:00
Praha/Moravský Krumlov (Znojemsko) - Galerie hlavního města Prahy (GHMP) tvrdí, že Moravský Krumlov pořádá bez jejího souhlasu koncerty v prostorách tamního zámku, kde je vystavena Slovanská epopej. Prostory má přitom od vlastníka, společnosti Incheba, pronajaté GHMP. Podle ředitele galerie Milana Bufky tím město porušuje smlouvu o spolupráci. Poslal proto starostovi Moravského Krumlova Tomáši Třetinovi (TOP 09) dopis. Ten ČTK řekl, že věc nebude komentovat.

    Podle Bufky nemá Krumlov ani tamější kulturní středisko k prostorám, kde je epopej, žádný právní vztah. Krumlov bez vědomí galerie uspořádal tři koncerty na přelomu září a října. Bufka se prý o akcích dozvěděl až zpětně. "Ve smlouvě o spolupráci byly definovány termíny koncertů v květnu a červnu. Nejsem proti konání kulturních akcí v těchto prostorách, ale považuji za nepřijatelné, aby se konaly bez našeho vědomí a souhlasu," uvedl Bufka.
    GHMP chce krumlovskou expozici, v které je 15 z 20 pláten, na konci října uzavřít. Během listopadu plánuje všechny obrazy převézt do Prahy. V prosinci by se měla výstava všech obrazů epopeje otevřít ve Veletržním paláci.
    Pět pláten galerie už dříve přestěhovala do Prahy. Asi dva měsíce byly na jaře obrazy vystaveny ve Veletržním paláci, nyní jsou podle Bufky uloženy v depozitáři GHMP.
    Praha už několik let řeší, kde bude epopej natrvalo vystavena. V minulosti se uvažovalo o výstavbě nového pavilonu, o umístění na Výstavišti či v jízdárně na Pohořelci. Nyní město uvažuje o historické Fantově budově na vlakovém hlavním nádraží. Tento prostor navrhla studie, kterou si nechal zpracovat pražský primátor. Záměr se zamlouvá rovněž společnosti Grandi Stazioni, která nádraží opravuje. Moravský Krumlov s tím nesouhlasí.
    Epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Moravského Krumlova. Tam bylo dílo, které bylo ve velmi špatném stavu, zrestaurováno a přibližně půl století vystaveno.
    Kvůli stěhování Slovanské epopeje do Prahy vznikly loni mezi Prahou a Moravským Krumlovem ostré spory. Město chce, aby epopej zůstala na Moravě s tím, že pro ni nechá zrekonstruovat zámek v Krumlově tak, aby byla expozice v budoucnu větší a modernější. Odpůrci stěhování upozorňují, že Praha dílo nepotřebuje, protože má dost turistických atrakcí. Navíc pro něj nepostavila pavilon, jak žádal tvůrce epopeje Mucha.
0 komentářů
přidat komentář

Související články