Radní budou diskutovat o možném umístění epopeje v Praze

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
17.07.2011 16:55
Praha

Praha - Radní hlavního města budou na svém úterním jednání diskutovat o možných variantách umístění Muchovy Slovanské epopeje v Praze. Vyplývá to z programu jednání. Pět pláten epopeje je nyní umístěno v pražském Veletržním paláci, zbývajících 15 obrazů je na zámku v Moravském Krumlově. Praha je odtamtud chce letos na podzim přestěhovat do hlavního města.

    Ředitel Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Milan Bufka ČTK řekl, že je možné pro vystavení kompletního díla využít některých současných objektů, jako je Veletržní palác nebo Jízdárna Pražského hradu. Další variantou je postavení nového pavilonu na Vítkově nebo Letné. V úvahu podle Bufky připadá i přestavba nějakého jiného objektu, například jízdárny na Pohořelci. Bufka předpokládá, že si radní vyberou dvě tři možnosti, které pak GHMP, která se o Slovanskou epopej stará, rozpracuje.
    Souběžně se GHMP připravuje na odvezení zbývajících obrazů z moravskokrumlovského zámku a jejich vystavení ve Veletržním paláci. "Výstavu bychom chtěli otevřít v první polovině prosince," řekl ČTK Bufka.
    Podle Bufky je stále ve hře také možnost, že by se epopej v roce 2014 půjčila do Japonska, které o ni má vážný zájem. To se ale bude řešit zřejmě až v příštím roce. "Rád bych, kdyby se politici k půjčení přiklonili. Prospělo by to dílu i Praze, navíc by to znamenalo významnou spolupráci s Tokiem," dodal Bufka.
    Krumlovští ale doufají, že se obrazy v budoucnu vrátí na Moravu. Praha s tím nepočítá, dokud nebude zchátralý krumlovský zámek opraven. Majitelem zámku je společnost Incheba, kraj s ní jedná o možném pronájmu nebo odkupu památky.
    Kvůli stěhování Slovanské epopeje do Prahy vznikly loni mezi Prahou a Krumlovem ostré spory, které se uklidnily až po výměně vedení obou radnic.
    Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Krumlova.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
obrazy
Tomáš Vích
18.07.11 10:58
Vyzdoba dostavby
Z.Mucha
18.07.11 09:11
re Výzdoba dostavby
Vích
19.07.11 01:50
zobrazit všechny komentáře

Související články