Praha chce Slovanskou epopej umístit na hlavním nádraží

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
10.10.2011 20:20
Praha/Moravský Krumlov (Znojemsko) - Hlavní město uvažuje o tom, že by Muchovu Slovanskou epopej umístilo do historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží. Tento prostor navrhla studie, kterou si nechal zpracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). S návrhem souhlasí i Muchův vnuk John, ČTK to řekla mluvčí Muchovy nadace Simona Krištofková. Záměr se zamlouvá rovněž firmě Grandi Stazioni, která nádraží opravuje. Moravský Krumlov s tím nesouhlasí.

    Praha chtěla rozměrná plátna dlouhodobě umístit v jízdárně na pražském Pohořelci, s tím ale nesouhlasil Pražský hrad, který jízdárnu spravuje. Město proto začalo hledat jiné řešení. Nový návrh je součástí studie, která řeší strategický rozvoj hlavního města.
    Krištofková ČTK řekla, že John Mucha, který se ve věci dlouhodobě angažuje, o návrhu města ví. "Prostor (historické budovy hlavního nádraží) by nám nevadil, je to zajímavé místo," uvedla Krištofková.
    "Ta myšlenka je pro nás velmi zajímavá," řekl ČTK mluvčí Grandi Stazioni Martin Hamšík. Společnost v současnosti chystá rekonstrukci této části nádraží, podle Hamšíka by se budova mohla opravit na míru Slovanské epopeji. Oprava by měla skončit do konce roku 2013, podle Hamšíka by tak obrazy mohly být ve Fantově budově vystaveny od začátku roku 2014. "Hlavní nádraží je uprostřed města a denně jím projde skoro 100.000 lidí. Je to ideální místo proto, aby epopej zhlédlo co nejvíce lidí," poznamenal Hamšík. Podle něj ale zatím žádná oficiální jednání s městem nezačala.
    S velkými rozpaky přijali informace zástupci vedení Moravského Krumlova, kde je většina pláten z epopeje dosud vystavena. "To je snad legrace? To chceme udělat z tak jedinečného díla, jakým je Slovanská epopej, cirkus a vystavovat jej na nádraží," řekl dnes ČTK starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).
    Podle něj by se měla větší pozornost věnovat zachování díla na krumlovském zámku, který čeká celková obnova. Připomněl, že tamní prostory pro plátna budou upraveny a budou do nich začleněny další komnaty zámku, aby se celá expozice rozšířila.
    Pět obrazů epopeje je v současnosti v pražském Veletržním paláci, zbývajících 15 je na Moravě. Po skončení turistické sezony chce hlavní město i zbývající plátna přestěhovat do Prahy na výstavu do Veletržního paláce. Poté by je chtěla někde dlouhodobě vystavit. Uvažovala i o výstavbě zvláštní galerie, kterou si malíř přál, na to ale nyní nemá peníze.
    Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Krumlova, kde byly nejprve zrestaurovány a pak vystaveny.
    Kvůli stěhování Slovanské epopeje do Prahy vznikly loni mezi Prahou a Moravským Krumlovem ostré spory, které se uklidnily až po výměně vedení obou radnic. Moravský Krumlov chce Prahu přemluvit, aby obrazy na tamějším zámku ponechala.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
epopej v pompejich
vseveda
11.10.11 04:12
zobrazit všechny komentáře

Související články