Ve Stodůlkách vyroste depozitář Uměleckoprůmyslového muzea

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
25.04.2014 15:00
PrahaPraha - V pražských Stodůlkách začíná výstavba centrálního depozitáře pro Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze (UPM). Mnoho let odkládaná stavba by měla pojmout četné muzejní sbírky a na jejím vzniku záleží také dlouho plánovaná rekonstrukce hlavní budovy muzea. Depozitář by měl být včetně zkušebního provozu dokončen do konce roku 2015, sdělil dnes ČTK Miroslav Fuks, mluvčí společnosti PSJ, která depozitář postaví.

    V tomto týdnu zahájila firma výkopové práce. Depozitář se bude stavět jako objekt s nízkoenergetickým standardem. Budova má kruhový půdorys a bude mít zatravněnou střechu. Autorem projektu je pelhřimovská společnost AS PROJECT CZ.
    Stavba se bude financovat z Programu péče o národní kulturní poklad, z něhož stát platí rekonstrukce či novostavby sídel několika státních kulturních institucí. Mluvčí PSJ dnes uvedl, že stavba bude stát 231 milionů korun bez DPH. Když před rokem vláda schválila vypsání zakázky na výstavbu depozitáře, uváděla se cena 390 milionů korun bez DPH.
    Stavbou centrálního depozitáře chce UPM získat nové prostory pro umístění cenných uměleckých děl, která spravuje. Zřídí se v něm také nová vědecká pracoviště i prostor pro přesun sbírkových předmětů a pracovišť v souvislosti s rekonstrukcí hlavní budovy muzea na Starém Městě. Součástí depozitáře bude i výstavní síň a kavárna, které budou přístupné veřejnosti.
    Teprve až se bude stavět depozitář, rozhodne se o tom, kdy se bude rekonstruovat historická budova UPM. Z bohatých sbírek muzea vznikla loni na podzim nová expozice secesního umění v Obecním domě, která potrvá dva roky. Muzeum ze svých sbírek připraví také expozici kubismu v Domě U Černé matky boží v Celetné ulici.
    Program péče o národní kulturní poklad schválila vláda v roce 2006 s rozpočtem 10,3 miliardy korun, dvě miliardy z toho měly do programu plynout ze zrušeného Fondu národního majetku (FNM). Program vznikl proto, že opravy historických sídel zmíněných institucí, případně novostavby, k nimž měla původně patřit třeba nová budova Národní knihovny, jsou natolik nákladné, že je nelze platit jen z běžného rozpočtu ministerstva kultury. Čerpání peněz z programu má ale skluz. Za sedm let se utratilo jen 2,5 miliardy.
    PSJ patří mezi největší stavební společnosti v České republice. Podílela se například na výstavbě pražského administrativního areálu BB Centrum, komplexu Zlatý Anděl na Smíchově, budovy Main Point Karlin, v Brně postavila nejvyšší českou budovu AZ TOWER. PSJ se věnuje i vlastním developerským projektům.
0 komentářů
přidat komentář

Související články