V rámci předsednictví bude konference o politikách architektury

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
21.11.2008 11:50
Praha

Praha - Představovat politiku architektury jako užitečný nástroj veřejné správy i jako osvětu mezi běžnými uživateli a zadavateli staveb bude mezinárodní konference, která se v dubnu uskuteční v Praze v rámci českého předsednictví EU. Politikou architektury se evropské země snaží budovat společenské povědomí o kvalitě architektury, jejím významu pro životní prostředí i třeba trvale udržitelný rozvoj. V ČR politika architektury zatím chybí.

    Konferenci pořádá Česká komora architektů (ČKA) a ministerstvo pro místní rozvoj. Mnoho členských zemí EU má své politiky architektury schváleny. I ČKA takový dokument zpracovala, hotový byl už počátkem tohoto roku.
    "Předala ho ministerstvu pro místní rozvoj, které v současné době nepovažuje za strategické předkládat návrh vládě. Naopak se domnívá, stejně jako ČKA, že v době předsednictví ČR EU bude tato tematika aktuálnější. A konference schválení ještě podpoří," řekla dnes ČTK mluvčí ČKA Markéta Pražanová.
    Vznik dokumentu Politika architektury není stanoven zákonem, půjde tedy jen o jakési doporučení. Nejde přitom jen o to, aby se lidé cítili lépe - výstavba a údržba patří mezi hlavní spotřebitele energie a významné znečišťovatele životního prostředí. Budovy v EU spotřebovávají přibližně 40 procent veškeré energie a mají stejný podíl na produkci veškerých odpadů. Proto chce koncepce politiky architektury apelovat i na kvalitu architektury ve smyslu snahy o úspory zdrojů energie a zdokonalování dnešních postupů a technologií.
    O potřebě kvalitní architektury se v ČR hovoří vždy až na základě příkladů opačných - často diskutovaným je fenomén nových příměstských kolonií rodinných domů. Debatu o architektuře v souvislosti s veřejnými rozpočty zase vyvolal návrh nové budovy Národní knihovny. Začalo se volat právě po větší zodpovědnosti politiků a státních úředníků především za kvalitní životní prostředí, jehož součástí architektura je - v podobě kulturního dědictví, ale i staveb teprve vznikajících.
0 komentářů
přidat komentář

Související články