V petici Národ sobě! požadují signatáři odvolání Hanákové

Zdroj
Roman Jireš
Vložil
ČTK
09.09.2012 19:45
Praha

Praha - Signatáři a iniciátoři petice Národ sobě!, kterou dnes u  Národního divadla (ND) přečetl herec Ondřej Pavelka, nesouhlasí s odvoláním ředitele divadla Ondřeje Černého, jsou proti tomu, aby na jeho místo přišel ekonomický náměstek ministryně kultury Martin Sankot a žádají odvolání Aleny Hanákové (TOP 09 a STAN) z ministerské funkce. S obsahem petice vedení ND seznámilo otevřeným dopisem premiéra Petra Nečase (ODS).
     
Petiční akce byla zahájena za přítomnosti několika desítek lidí na piazzetě divadla v centru Prahy. Připojit své podpisy mohou lidé na webu www.narodsobe.eu. Vedle šéfů uměleckých souborů jsou mezi signatáři například Jan Kačer, Petr Čtvrtníček, Soňa Červená, Jiří Ornest nebo David Prachař. "Není možné, aby byl někdo odvolán z hodiny na hodinu a bez udání důvodu," řekla ČTK další ze signatářek, herečka Petra Špalková.
      Hanáková náhle odvolala ředitele Černého v pátek. Odůvodnila to tím, že počátkem roku zahájené spojování ND a Státní opery Praha (SOP) nepostupuje dost rychle. Události posledních dnů jsou podle autorů petice "jen jedním z kamínků v  mozaice současné morální krize společnosti a především její politické reprezentace".
      Proti odvolání Černého a jeho nahrazení náměstkem Sankotem se ozvaly i režisérka Lucie Bělohradská, dramatička Daniela Fischerová, filmová a televizní scenáristka Jana Knitlová. "Protestujeme vůči faktu, že vedením tak složitého a náročného systému je pověřen člověk bez zkušenosti s  divadelní sférou. Jednání ministerstva kultury se nám jeví neodborné, urážlivé a pro atmosféru společnosti ničivé," uvedly ve svém prohlášení.
      Mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková v reakci na sobotní otevřený dopis Aleně Hanákové předcházející dnešní petiční akci uvedla, že ministerstvo nemůže revokovat žádný z kroků, které v posledních dnech jako zřizovatel ND podniklo. Ministryně se v úterý dopoledne s vedením divadla kvůli této záležitost sejde.
      Rovněž ministerský předseda, případně někdo z jeho spolupracovníků je připraven se se zástupci scény setkat. Premiér předpokládá, že i ministryně kultury bude schopná své kroky obhájit, tlumočil ČTK Nečasovo stanovisko mluvčí Michal Schuster.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
A to jsem
A.J.K.
09.09.12 08:30
kdo bude další??
památkář
09.09.12 09:27
> A.J.K., památkář
T.Fiala
10.09.12 12:55
zobrazit všechny komentáře

Související články