Územní plán Brna zpracuje Kancelář architekta města Brna

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
07.08.2018 22:35
Brno

Brno - Návrh územního plánu Brna zpracuje Kancelář architekta města Brna (KAMB). Rozhodli o tom dnes radní. Podle náměstka primátora Martina Andera (SZ) jde o vhodné řešení vzhledem k tomu, že město před čtyřmi lety zakládalo tuto příspěvkovou organizaci i kvůli tomu, aby se na vypracování plánu podílelo. Město nyní přichystá smlouvu, kterou má s KAMB podepsat zhruba za měsíc, a zpracování návrhu má trvat 12 až 14 měsíců, řekl Ander na tiskové konferenci.


Nový územní plán město potřebuje jak kvůli svému rozvoji, tak kvůli tomu, že zákon ukládá mít jej do konce roku 2022. "Jedná se o tisíce stran textu a map. Zkušenosti z velkých měst ukazují, že bude potřeba plán s veřejností projednávat dvoukolově a pak připomínky zapracovat. K vydání plánu by tak mohlo dojít začátkem roku 2022," řekl Ander. Současný plán je z roku 1994 s mnoha aktualizacemi a již neodpovídá potřebám města.

Zastupitelé v červnu schválili takzvané pokyny pro zpracování návrhu. Vycházejí z rozpracovaného návrhu, na němž začala pracovat v roce 2010 architektonická kancelář Arch Design a skončila v roce 2013. "S ní jsme se dohodli, že pokračovat nebudou," řekl Ander.

Podle něj půjde de facto o nový územní plán. Rozpracovaný plán měl několik variant, přičemž v každém konceptu byl jiný návrh na využití rozvojových ploch. Podle schválených pokynů se má vybrat pro každou plochu jen jedno využití, uvedl náměstek.

"Nový však bude územní plán především v tom, že regulace výstavby bude vypadat jinak než dosud. Místo indexu podlažní plochy, který určoval maximální množství podlaží budov a někteří developeři se jej snažili různě obcházet, bude u každé plochy určený typ zástavby a její maximální a minimální výška," řekl Ander. Bude tedy zřejmé, kde budou rodinné domy, kde bloky bytových domů či rozptýlená zástavba. Zároveň je snaha udělat plán flexibilnější, aby se kvůli každé drobnosti nemusel aktualizovat.

Zadání týmu městského architekta má logiku i podle primátora Petra Vokřála (ANO). "Výbornou prací si Kancelář vybudovala výborné renomé a má v týmu kapacity. Předpokládáme, že se tým ještě rozšíří. Město jeho služeb využívá pro urbanistické a architektonické záležitosti čím dál víc," uvedl Vokřál.
0 komentářů
přidat komentář

Související články