ÚOHS: ČSTV porušil zákon o veřejných zakázkách v 11 ze 12 případů

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
06.02.2006 20:50
Nový Jičín

 BRNO - Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) porušil několikrát zákon o zadávání veřejných zakázek a zaplatí pokutu 274.000 korun. Rozhodl o tom antimonopolní úřad, který našel pochybení v 11 ze 12 kontrolovaných zakázek. Ve většině případů ČSTV pochybil, když rozhodování o zakázkách převedl na jednotlivé sportovní kluby, řekl dnes novinářům předseda úřadu Martin Pecina. Pokutu úřad kvůli uplynutí lhůty uložil jen v sedmi případech.
     Podle předsedy ČSTV Vladimíra Srba se vedení svazu ponaučilo. "Věděli jsme, že jsme v některých případech pochybili a příště už budeme postupovat jinak," řekl ČTK Srb, který se svými kolegy upřesnil některé pokyny do interních řádů pro další výběrová řízení. "Pokutu ale zaplatí ty jednoty, které škodu způsobily. Přeci to za ně nebudeme platit my," řekl.
    Kontrolu zakázek na výstavbu sportovišť zahájil antimonopolní úřad v roce 2004. Vybral tendry z let 2002 až 2004, na které šla dotace víc než deset milionů korun. Jejich celková cena byla téměř 700 milionů Kč. Z toho 12 veřejných soutěží za 200 milionů korun potom prošetřoval. ÚHOS se tak zabýval například rekonstrukcí tenisového areálu pražské Sparty nebo fotbalového hřiště v Uherském Brodě.
    V deseti případech ČSTV jako zadavatel v rozporu se zákonem převedl na jednotlivé sportovní kluby rozhodovací pravomoci. "Šetřené veřejné zakázky tak nebyly zadány postupem podle zákona," vysvětlil Pecina.
    Šetření úřad zastavil jen v případě rekonstrukce plaveckého stadionu v Praze - Podolí za více než 35 milionů korun. Tuto zakázku hradil ČSTV ze svých prostředků, vysvětlil Pecina. Další část stejné zakázky však už v rozporu se zákonem byla, vypršela ale lhůta pro udělení pokuty. Stejně skončilo šetření v dalších třech případech.
    Při výstavbě sportovišť chybovali i další zadavatelé. Zákon o veřejných zakázkách porušilo při výběru firmy na stavbu sportovního areálu také město Uherské Hradiště. Radnice tak dostala pokutu 200.000 korun. Za tři zakázky v rozporu se zákonem zaplatí 70.000 také Sportovní kluby Zlín. Zákon podle úřadu porušila také Tělovýchovná jednota Jiskra v Havlíčkově Brodě, zaplatit má 25.000. Pokuty však ještě nejsou pravomocné, a je tak možné se proti nim odvolat.
    Uherskohradišťský starosta Libor Karásek (ODS) dnes ČTK řekl, že zatím o rozhodnutí ÚOHS oficiální neví. Město Uherské Hradiště se proto podle něho může vyjádřit k celé záležitosti až po obdržení příslušného rozhodnutí včetně odůvodnění rozhodnutí. "Teprve pak zvážíme, jestli se například neobrátíme na soud. Za našimi argumenty, které jsme uváděli v odvolání, si stojíme," řekl starosta.
    Ředitel Sportovních klubů Zlín Pavel Chwascz dnes ČTK řekl, že šlo o administrativní pochybení. "Problém je to, že jsme písemně nezdůvodnili pořadí firem. O něm se ale přitom rozhodovalo na základě jasně daných kritérií," poznamenal. Dodal, že v tuto chvíli žádné pravomocné rozhodnutí o uložení k pokutě Sportovní kluby Zlín nemají.
0 komentářů
přidat komentář