Staněk nabízí Francii pomoc českých odborníků při obnově chrámu

Vložil
ČTK
16.04.2019 08:30
Praha

Praha - Ministr kultury Antonín Staněk je připraven nabídnout Francii pomoc českých odborníků při obnově katedrály Notre-Dame, kterou dnes postihl rozsáhlý požár. ČTK to řekla mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl. Smutek z poškození památky světového významu s Francouzi sdílejí i další čeští politici. Ministr zahraničí Tomáš Petříček přirovnal neštěstí k požáru Národního divadla.


"Se zděšením sleduji zprávy o zničujícím požáru katedrály Notre-Dame v Paříži. Stále doufám, že se větší část stavby podaří zachránit," uvedl Staněk. "Jsem připraven Francii nabídnout pomoc našich odborníků při obnově této mimořádné památky světového významu. Pro Francii je to velká rána, zejména nyní v období před Velikonocemi," tlumočila mluvčí vyjádření ministra Staňka.

Smutek francouzských kolegů památkářů sdílí také česká pobočka Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS). "Je nám velice líto události s požárem pařížské Notre-Dame. Doufáme, že tato celosvětově významná památka UNESCO bude alespoň částečně zachráněna a znovu obnovena," sdělil ČTK za ICOMOS Václav Girsa.

"Požár katedrály Notre-Dame je nesmírnou tragédii nejen pro Francii, ale pro celé světové kulturní dědictví. Pevně věříme, že se podaří požár dostat co nejdříve pod kontrolu a zachránit co nejvíce z této jedinečné památky. Národní památkový ústav je připraven pomoci v rámci svých možností," sdělila ČTK mluvčí Národního památkového ústavu Jana Hartmanová.

"Je to velké neštěstí vidět hořící katedrálu Notre-Dame. Ten pocit smutku i u nás Čechů přetrval po generace, když hořela budova spojená s naší národní historií. Přeji francouzskému lidu, ať se požár dostane rychle pod kontrolu," uvedl Petříček na twitteru.

Ze slavné stavby několik hodin šlehaly plameny a stoupal mohutný dým. Budova přišla o svou štíhlou věž, propadla se celá střecha a plameny zachvátily i jednu ze známých hranatých čelních věží. Pozdě večer hasiči oznámili, že konstrukce hořící katedrály Notre-Dame zůstane uchráněna od celkové zkázy. Zachráněny byly i dvě čelní věže chrámu. Jednu z nich sice zachvátily plameny, ale jejich šíření se podařilo zastavit.

Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám metropole, každoročně přitáhne 13 milionů návštěvníků. Chrám se nyní opravuje a na některých částech je lešení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články