Sdružení samospráv chce obcím nechat agendu stavebních úřadů

Vložil
ČTK
30.04.2019 17:10
Praha

Praha - Sdružení místních samospráv chce obcím nechat agendu stavebních úřadů, kterou jim plánuje odebrat ministerstvo pro místní rozvoj v rámci chystané změny stavebního zákona. Sdružení kvůli tomu zorganizovalo petici, kterou dnes představilo ve Sněmovně.


"Vítáme snahu zjednodušit stavební řízení. Obce jsou samy stavebníky a víme, že stavební právo změnu potřebuje. Protestujeme však proti plánu ministerstva odebrat obcím výkon stavebních úřadů," uvedl europoslanec STAN a předseda sdružení Stanislav Polčák. Změna by podle něj znamenala centralizaci státní moci a nepřijatelný zásah do vztahu mezi obcemi a státem.

Proti změně se postavil také pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). "Návrat k modelu okresních úřadů, který koncepce rekodifikace stavebního práva prakticky představuje, je ústupem od hodnot demokracie a decentralizace, a ta je jako taková z pohledu Asociace krajů ČR zcela nepřijatelná," řekl. Pokud vláda svůj záměr prosadí, Netolický chce navrhnout změnu specializovaného stavebního úřadu na okresní úřady.

Nový stavební zákon chce vláda předložit Sněmovně do konce roku. Slibuje si od něj zkrácení povolovacího řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA chce sloučit do jednotného povolovacího řízení. Nový stavební zákon také sjednocuje kompetence pod nově vytvořený Nejvyšší stavební úřad, který bude nadřízeným orgánem krajských stavebních úřadů, jejichž územní pracoviště budou v dnešních obcích s rozšířenou působností.

Sdružení místních samospráv je nevládní organizací, která vznikla kvůli prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města. Sdružuje 1800 ze zhruba 6500 obcí v ČR.
0 komentářů
přidat komentář

Související články