Rekonstrukci bazénu připravuje Liberec s jeho původním autorem

Vložil
ČTK
27.09.2018 08:30
Liberec


Liberec - Liberec při přípravě kompletní rekonstrukce plaveckého stadionu spolupracuje s architektem Pavlem Švancerem. Právě podle jeho návrhu byl bazén v roce 1984 na Tržním náměstí postaven. V  tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí města Jan Král.

Švancer se stal poradcem pracovní skupiny pro modernizaci bazénu. "Jeho zkušenosti jsou pro nás velkým přínosem. Konzultuje s pracovní skupinou důležité kroky přípravy projektové dokumentace," uvedl primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).

Bazén opravu nutně potřebuje, náklady se odhadují až na 650 milionů korun. Technologie je zastaralá, střechou zatéká, nevyhovující je i zasklení budovy, bazénová vana prosakuje. Projekt je nyní ve fázi přípravy projektové dokumentace, samotná oprava by měla začít někdy v roce 2020. Rekonstrukci bazénu považuje liberečtí lídři kandidátek nadcházejících komunálních voleb za investiční prioritu města. Na jednotném řešení se ale neshodli, část z nich je pro hledání levnější varianty kolem 300 milionů korun. ANO dokonce navrhuje kromě rekonstrukce stávajícího stadionu postavit ještě jeden bazén u  multifunkční arény.

Současný plavecký stadion na Tržním náměstí byl podle Krále v době svého vzniku odborníky vysoce hodnocen. "Stal se jednou z nejzdařilejších realizací soudobé architektury ve městě. Význam objektu potvrzují i ocenění, která Pavel Švancer získal - cena mezinárodního bienále Interarch v Sofii z roku 1987 a Cena Josefa Havlíčka v roce 1988," uvedl mluvčí města. Při stavbě se podle něj Švancer neomezil na samotnou budovu, ale řešil ji současně s přilehlou plochou Tržního náměstí, kterou pojal jako odpočinkový prostor. Stadion doplňuje i umělecké dílo známé jako Kapka. Výtvarníci Jan Lukáš a Oldřicha Plíva nechali pomyslně zčeřit žulovou hladinu dopadající kapkou z nerezové oceli.

Architekt Švancer pracoval mimo jiné v ateliéru u Karla Hubáčka. Mezi jeho další známá díla patří památník v Ležákách, pavilon šelem v liberecké zoo nebo Dům kultury v Litoměřicích. Je také spoluautorem přestavby textilní továrny Hedva na zábavní komplex Centrum babylon v Liberci.

0 komentářů
přidat komentář

Související články