Radnice v Moravské Třebové chce vybudovat nové kulturní centrum na etapy

Moravská Třebová - Radnice v Moravské Třebové na Svitavsku chce vybudovat nové kulturně-komunitní centrum na etapy. Stavět je jako celek by bylo příliš nákladné, řekl ČTK starosta Pavel Charvát (ODS). Centrum vznikne z bývalé mlékárny Miltra v Jiráskově ulici, kterou město odkoupilo. V architektonické soutěži byl vybrán vítězný návrh z dílny architektonické kanceláře Rusina Frei Architekt, studie se zhruba do konce roku dopracuje do konečné podoby.


Město chce podle starosty jako první vybudovat kulturní sál. "Požadujeme také, aby se vše dalo realizovat po etapách tak, aby se další věci daly modulově dostavět později. Na konci roku budeme mít finální studii a budeme se rozhodovat, jestli ji rozpracovat do dalších stupňů projektové dokumentace," uvedl Charvát.

Vítězný návrh kulturního centra počítá s výstavbou společenského sálu s místy pro 250 až 500 lidí, kinosálem pro 80 diváků, novou městskou komunitní knihovnou, zázemím pro depozitář muzea, barem, kavárnou a dalšími prostory pro společenský život. V nezastřešené části vznikne městská zahrada, obnovený komín bude sloužit jako nádrž na dešťovou vodu. Součástí projektu je i vybudování potřebných parkovacích míst.

Pro Moravskou Třebovou je důležitá především rozmanitost a multifunkčnost nabízených prostorů a služeb. Aby místo žilo po celý den, bylo rozhodnuto o spojení společenského sálu, kinosálu, knihovny a kavárny. Knihovna by měla oživit celý prostor a vytvořit vazby na nedaleké gymnázium a domov pro seniory. Centrum bude stát v sousedství městského muzea, které nemá vhodné prostory pro uskladnění svých sbírek.

Náklady se dříve odhadovaly na 300 až 350 milionů korun. Na letošek zastupitelé schválili rozpočet s výdaji asi 320 milionů korun. "Pořád si myslím, že za nějakých 150 milionů korun jsme tady schopni postavit základ kulturního centra, tedy sál se zázemím," řekl Charvát.

Areál o rozloze jednoho hektaru v Jiráskově ulici, který město v roce 2020 získalo za 11 milionů korun, je v blízkosti centra a přiléhá k parku u městského muzea. Tovární hala a bývalá strojovna zůstanou zachovány stejně jako charakter původní pilových střech.
0 komentářů
přidat komentář

Související články