Moravská Třebová pokračuje v přípravě přestavby mlékárny na centrum kultury

Moravská Třebová – Radnice v Moravské Třebové na Svitavsku pokračuje v přípravě výstavby kulturně-komunitního centra. Vznikne z bývalé mlékárny Miltra v Jiráskově ulici, kterou město odkoupilo. Vloni byl v architektonické soutěži vybrán vítězný návrh z dílny architektonické kanceláře Rusina Frei Architekt, na konci března zastupitelé schválili 3,4 milionu korun na detailní dopracování studie. Koupit pro kulturní účely Besední dům v historickém centru města, který nabízí soukromý majitel k prodeji, město nechce, neboť je velmi drahý, řekl ČTK starosta Pavel Charvát.


"Naše priorita je jiná. My jsme kvůli kultuře koupili před dvěma třemi lety jiný areál a činíme kroky k tomu, abychom tam kulturu pro Třebováky zajistili. Teď se objevil na trhu brownfield jednoho měšťanského domu, do nějž od revoluce nikdo nic neinvestoval," uvedl Charvát.

Koupit Besední dům městu navrhoval opoziční zastupitel Martin Bárta (ČSSD). Podle něj by to bylo výrazně levnější a rychlejší řešení. "Besední dům, místo, kde se lidé odjakživa setkávali. Místo pro pořádání koncertů, plesů a společenských setkání, kterým by vedení města mohlo 'téměř okamžitě' uspokojit potřebu občanů postrádajících společenský taneční sál a zároveň by se neutrácely peníze za megalomanský projekt Kulturního centra, jehož realizace leží v nedohlednu," uvedl Bárta. Podle Charváta ale za budovu majitel požaduje až 30 milionů korun, přičemž objekt není v dobrém stavu.

Vítězný návrh Kulturního centra počítá s výstavbou společenského sálu s místy pro 250 až 500 lidí, kinosálem pro 80 diváků, novou městskou komunitní knihovnou, zázemím pro depozitář muzea, barem, kavárnou a dalšími prostory pro společenský život. V nezastřešené části vznikne městská zahrada, obnovený komín bude sloužit jako nádrž na dešťovou vodu. Součástí projektu je i vybudování potřebných parkovacích míst. Pro Moravskou Třebovou je důležitá především rozmanitost a multifunkčnost nabízených prostorů a služeb. Aby místo žilo po celý den, bylo rozhodnuto o spojení společenského sálu, kinosálu, knihovny a kavárny. Knihovna by měla oživit celý prostor a vytvořit vazby na nedaleké gymnázium a domov pro seniory. Centrum bude stát v sousedství městského muzea, které nemá vhodné prostory pro uskladnění svých sbírek.

Náklady se odhadují na 300 až 350 milionů korun. "Opozice nechce slyšet, že chceme přestavbu nechat naprojektovat na etapy a podle možností na ně shánět dotace. V konečném stavu tam ani nemusí být všechno, co je ve studii," řekl Charvát.

Areál o rozloze jednoho hektaru v Jiráskově ulici, který město v roce 2020 získalo za 11 milionů korun, je v blízkosti centra města a přiléhá k parku u městského muzea. Tovární hala a bývalá strojovna zůstanou zachovány stejně jako charakter původní pilových střech.
0 komentářů
přidat komentář

Související články