Primátor Pardubic navrhne, aby město opravilo Bránu borců

Vložil
ČTK
22.10.2021 08:05
Pardubice

Karel Řepa


Pardubice – Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) navrhne, aby po opravě letního stadionu následovala rekonstrukce Brány borců, která je památkově chráněná, řekl dnes zastupitelům. Město od dubna opravuje stadion, součástí rekonstrukce památka není.


Opravy letního stadionu mají skončit v lednu 2023, kdy stavební firma předá dílo městu. Stadion je z roku 1931, navrhli ho architekti Karel Řepa a Ferdinand Potůček pro první celostátní výstavu tělesné výchovy a sportu v Pardubicích. Stadion se tehdy jmenoval Masarykův všesportovní stadion.

"Domlouváme se, že v nejbližší době bychom do zastupitelstva přišli představit jednotlivé kroky, jak Bránu borců revitalizovat," řekl Charvát.

Brána borců je památkou od roku 2016. Podle památkářů jde o hodnotné dílo funkcionalismu. Město ji kvůli finančnímu limitu oprav letního stadionu zatím neopravuje. "Brána borců by nemusela být jen historickým pomníkem, ale mohla by být i funkční. Mohl by ji využít zimní stadion, mohly by se tam konat kulturní akce, koncerty, divadla," řekl Jaromír Chmel ze stavební firmy Poor, která letní stadion opravuje.

Stavební firma si převzala stadion v dubnu. Zatím dělá demoliční práce. Na přelomu října a listopadu by měla začít vrtat piloty pro tribuny. Také západní brána je památkově chráněná. Její vzhled se po opravě bude blížit podobě z roku 1931.

"V návrhu je především počítáno s obnovou vysokého sloupového vzhledu a rozmístěním oken. Z důvodu nutnosti zachování nosného sloupového systému a střechy stávající tribuny musely být bourací práce prováděny s velkou opatrností a z velké části ručně, což je časově velmi náročné," uvedla Jana Mašínová z oddělení komunikace firmy Poor.

Po modernizaci zůstanou tribuny na jednotlivých světových stranách samostatné. Kapacita stadionu bude 4600 diváků a bude mít parametry pro první ligu. V případě potřeby bude možné dostavbou tribun vytvořit až 8000 míst. Stadion bude mít parametry pro první fotbalovou ligu. Modernizace bude stát kolem 385 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články