Při výstavbě depozitáře otestuje Liberecký kraj novou metodu BIM

Vložil
ČTK
06.03.2021 11:00
Liberec

Adam Rujbr Architects s.r.o.

Český Dub (Liberecko) – Při výstavbě centrálního depozitáře v Českém Dubu chce Liberecký kraj otestovat novou metodu BIM (Building Information Modeling). Umožní to lépe a transparentně kontrolovat stavbu a minimalizovat dodatečné náklady. Ve výsledku jde o úsporu veřejných peněz, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Náklady projektu se odhadují na 200 milionů korun, kraj by na stavbu chtěl žádat evropské dotace.


V České republice zatím není podle Miklíka použití této metody příliš obvyklé. "Jejím prostřednictvím vznikne jakési digitální dvojče stavby. Je to soudobý trend, díky němuž se během přípravy projektu podaří eliminovat případné chyby a nedostatky. Projektová dokumentace tak bude přesnější," doplnil hejtmanův náměstek. Od roku 2022 má být podle něj použití BIM pro nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce financované z veřejných rozpočtů povinné. "Chceme proto být připraveni," řekl.

Depozitář bude stát na pozemku o rozloze 6875 m², který patří společnosti Silnice LK. Projekt je rozdělený do dvou etap. Záměr počítá s energeticky úspornou budovou. Přestěhovat by se tam měly tisíce předmětů, které jsou dnes uloženy často v nevyhovujících podmínkách. Studii depozitáře pro kraj zpracoval ateliér Adam Rujbr Architects. "Projektová dokumentace má vyjít na 10,5 milionu korun," řekl Miklík. Zadání zakázky na přípravu dokumentace budou podle Miklíka předcházet předběžné konzultace s odbornými firmami, které se uskuteční 23. března.

Liberecký kraj vlastní několik set tisíc sbírkových předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty, jejich tržní cena se odhaduje na stovky milionů korun. Jde o drobné předměty od pohlednic přes známky až po šperky, ale také o velmi rozměrný majetek, jako historický nábytek nebo různá technická zařízení. Největší depozitáře jsou v České Lípě, Kravařích, Sloupu v Čechách, Severočeském muzeu v Liberci, Oblastní galerii v Liberci a také v Mníšku, Raspenavě nebo Jablonci nad Nisou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články