Liberecký kraj postaví nový depozitář v Českém Dubu

Vložil
ČTK
26.01.2021 22:35
Liberec

Adam Rujbr Architects s.r.o.

Liberec – Liberecký kraj plánuje výstavbu nového depozitáře, připravuje soutěž na projektanta. Na výstavbu depozitáře chce kraj žádat dotace z fondů Evropské unie v novém programovacím období. Náklady se předběžně odhadují na 200 milionů korun, řekla dnes ČTK náměstkyně hejtmana pro kulturu a památkovou péči Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). Krajští zastupitelé dnes schválili nákup pozemku pro stavbu depozitáře.

Depozitář vyroste na pozemku, který patří společnosti Silnice LK. Přestože jde o krajskou firmu, musí kraj pozemek odkoupit za cenu podle znaleckého posudku. "Abychom firmu ekonomicky nepoškodili," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Za pozemek o celkové výměře 6875 m² zaplatí 2,75 milionu korun. Původně se diskutovalo o výstavbě na sousedním pozemku, to by ale podle Půty bylo ještě nákladnější. Pozemek by totiž potřeboval příjezdovou komunikaci, navíc byl v ochranném pásmu velmi vysokého napětí.

Liberecký kraj vlastní několik set tisíc sbírkových předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty, jejich tržní cena se odhaduje na stovky milionů korun. Jde o drobné předměty od pohlednic přes známky až po šperky, ale také o velmi rozměrný majetek, jako historický nábytek nebo různá technická zařízení. Největší depozitáře jsou v České Lípě, Kravařích, Sloupu v Čechách, Severočeském muzeu v Liberci, Oblastní galerii v Liberci a také v Mníšku, Raspenavě nebo Jablonci nad Nisou.

Do Českého Dubu by se měly přestěhovat tisíce předmětů, které jsou dnes uloženy v často nevyhovujících podmínkách. Studii depozitáře pro kraj zpracoval ateliér Adam Rujbr Architects. "Hledali jsme architektonickou kancelář se zkušeností z velkých pasivních staveb," doplnila Vinklátová. Depozitáře potřebují pro uchování cenných předmětů stabilní vlhkost a teplotu, a jsou tak provozně velmi náročné. Pasivní standard je proto podle náměstkyně nejvhodnějším řešením.
0 komentářů
přidat komentář

Související články