Přerovská radnice hledá dodavatele Tyršova mostu

Přerov - Obyvatelé Přerova by se v příštím roce měli definitivně dočkat dlouho plánované rekonstrukce Tyršova mostu. Vedení města již vypsalo veřejnou zakázku na zhotovitele nového mostu, který nahradí nynější lávku pro pěší, jež je ve špatném stavu. Práce by měly začít v říjnu, hotovo má být do konce listopadu 2010. Stavba podle údajů uvedených v Informačním systému o veřejných zakázkách přijde na 120 milionů korun bez DPH.
    "Zakázka by se měla začít realizovat do konce měsíce října tak, abychom ještě do zimy a během zimy zdemolovali současnou lávku a na jaře mohli začít s výstavbou nového mostu," řekl ČTK náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS).
    Dodal, že stavba by včetně úpravy obou předpolí měla stát celkem 130 až 140 milionů korun. "V první fázi budeme stavět most a předpolí na Brabansku, kde by cena včetně DPH neměla přesáhnout částku 120 milionů korun. Samozřejmě bude záležet na nabídkách," poznamenal Kulíšek.
    Přerov bude financovat rekonstrukci mostu a úpravu okolí hlavně z vlastních zdrojů. Zastupitelé například loni schválili, že 55 milionů korun, které město získalo prodejem akcií kabelové televize, bude převedeno na tuto investiční akci. "Hledáme další zdroje, snažíme se sehnat peníze ze státního rozpočtu či z fondu dopravní infrastruktury," přiblížil náměstek přerovského primátora.
    Podle něho nynější železná lávka pro pěší z roku 1964 nevyhovuje z estetického hlediska, navíc její technický stav není dobrý a v krajním případě by mohlo dojít i k jejímu zborcení. Například loni v zimě musela být při exhibici otužilců z preventivních důvodů zavřená, aby z důvodu přetížení nedošlo k nějakému zranění. Nový Tyršův most by podle Kulíška měl sloužit pro pěší i cyklisty a možná také pro průjezd vozidel v jednom směru.
    Most bude postaven podle návrhu pražské Architektonické kanceláře Aleny Šrámkové. Je koncipován jako promenáda spojující staré město s protějším břehem. Most ozdobí socha zubra a ptáka i betonové stromy, vybavené barevnými světly pro noční efekty. Radnice také plánuje, že upraví chodníky a nájezdy před mostem ze strany přerovské sokolovny, ale i celé náměstí z druhé strany mostu, jež se nachází blíže centru města.

Související články