Praha udělí architektu Rajnišovi stříbrnou medaili hlavního města

Praha – Vedení Prahy udělí architektu Martinu Rajnišovi (75) stříbrnou medaili hlav- ního města. Ocenění dostane za významné celoživotní dílo v oblasti architektury spjaté s hlavním městem. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Rajniš je autorem řady českých dřevěných rozhleden včetně Doubravky na Černém Mostě nebo se v 70. letech 20. století podílel na stavbě obchodního domu Máj na Národní třídě. Praha oceňuje své významné obyvatele několika způsoby včetně čestného občanství. Udělení medaile musí ještě schválit městští zastupitelé.


Rajniš se narodil v Praze a prožil v ní téměř celý život. V roce 1969 dokončil studium na Fakultě architektury ČVUT v Praze a pokračoval postgraduální studiem na Akademii výtvarného umění. Spolu s Johnem Eislerem a Miroslavem Masákem se od roku 1972 do roku 1975 podílel na projektu a stavbě obchodního domu Máj na Národní třídě. Působil také jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové nebo zastával funkci předsedy Gremiální rady Institutu plánování a rozvoje (IPR).

V roce 2016 se Rajniš podílel na projektu vzducholodi Guliver, která je součástí Centra současného umění DOX v Praze. Rovněž je autorem dřevěných rozhledem, mimo jiné rozhledny Doubravka na Černém Mostě, nebo budovy nové poštovny na Sněžce v Krkonoších.

Udělení stříbrné medaile hlavního města je spojeno s finančním darem ve výši 100.000 Kč. Magistrát naposledy letos na začátku září udělil bronzovou medaili manželům a sbormistrům Vladislavu a Zdeně Součkovým.
0 komentářů
přidat komentář