Praha protestuje proti závěrům kontroly Karlova mostu

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
07.11.2008 10:05
Praha

Praha - Město Praha se ohrazuje proti závěrům památkové inspekce ministerstva kultury, která od léta kontrolovala opravu Karlova mostu. Protokol o kontrole podle města obsahuje nepřesnosti a subjektivní názory a zkreslení. Město si za způsobem opravy stojí a proti protokolu podává písemnou námitku, jejíž text má ČTK k dispozici.

    Inspekce konstatovala, že práce na mostě výrazně narušily autenticitu této národní kulturní památky. Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) ve středu řekl, že se při opravě chybovalo, ale podle něj je možné tyto chyby ještě napravit. Předtím, než se seznámí s názorem města, ale nechtěl vyvozovat případnou odpovědnost za zmíněná pochybení. Mezitím se i mezi samotnými památkáři znovu debatuje o tom, zda se vzhledem k významu historického objektu neměl zvolit spíše pietní konzervační přístup než obnova, která se děje výměnou částí památky za nové. Celá kauza podle nich svědčí o rozpolcenosti státní památkové péče.
    Památková inspekce shledala při své kontrole dva okruhy pochybení. Ta první spočívají v přípravě a v nedodaných povoleních a nejsou podle inspekce administrativními pochybeními, ale právními. Obnova se zpočátku prováděla bez oznámení archeologům, které je povinné. Vlastník neměl aktualizovaný stavebně-historický průzkum a nezajistil průzkum kamenických značek. Praha nyní namítá, že oprava "je prováděna na základě schválené dokumentace na základě vydaného stavebního povolení".
    Druhý okruh pochybení se podle inspekce týká už samotné opravy. Údajně bylo nahrazeno více kamenných bloků, než doporučil diagnostický průzkum. "Množství vyměněných kamenů odpovídá stavu poškození původního zdiva a výměna je prováděna na základě rozhodnutí kompetentní komise," uvedlo město. Inspekce také označila při opravě použitý kocbeřovský pískovec jako nevhodný. Město uvádí, že kámen z tohoto lomu byl vybrán jako jediná možná alternativa, jako nejvhodnější kámen pro jeho vlastnosti.
    I některé další hlasy tuto výtku inspekce zpochybňují, původní lomy, z nichž se kámen bral při stavbě mostu či při některých jeho opravách v minulosti, již nejsou funkční a otevřít zcela nový lom, jehož kámen by třeba odpovídal více potřebám rekonstrukce, je problematické.
    Pohled na odbornost a kvalitu prováděných kamenických prací uvedený ve zprávě lze podle města považovat za neobjektivní. Závěry inspekce jsou "odborně velmi problematické a podáváme tímto námitku proti komplexnímu vyznění protokolu a formulacím jeho dílčích závěrů," uvádí zástupce města.
0 komentářů
přidat komentář

Související články