Plzeň chystá rekonstrukci bytu s interiérem od architekta Loose

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
05.04.2012 19:40
Plzeň

Adolf Loos

Plzeň - Plzeň se chystá zrekonstruovat další z interiérů významného světového architekta Adolfa Loose. Předmětem zájmu radnice je byt na adrese Bendova 10 nedaleko historického centra. Přestože je interiér vytvořený slavným architektem poměrně dobře zachován, vyžaduje revitalizaci. Odborníci nyní připravují projektovou dokumentaci. O využití zrekon- struovaných prostor zatím rozhodnuto není, řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS).

    "Revitalizace Loosových interiérů je pro naše město samozřejmě významnou prioritou. Adolf Loos, světoznámá persona, má na území Plzně řadu realizací. Byt v Bendově ulici číslo 10 je ve vlastnictví města, aktuálně se připravuje projektová dokumentace pro jeho rekonstrukci," uvedl.
    Podle Baxy jde o složitý proces, v němž zásadní slovo mají památkáři. Jakmile bude materiál hotový, začne radnice na záchranu cenného interiéru hledat peníze. "Osobně se zasadím o to, aby se našly," dodal primátor. Na kolik by úpravy mohly vyjít, zatím neodhadl.
    O využití objektu město dosud nerozhodlo. Vzhledem k tomu, že jde o byt, bude problematické umístit tam například sídlo nějaké společnosti. "Využití budeme hledat," dodal Baxa.
    Majiteli bytu, na němž s Loosem spolupracoval bytový architekt Norbert Krieger, byli manželé Vilém a Gertruda Krausovi. Podobně jako většinu ostatních majitelů bytů realizovaných Loosem, i je postihl s příchodem druhé světové války pohnutý osud. Obchodník Vilém odešel v roce 1939 do Anglie, kde žil i po válce, jeho žena i děti zahynuly ve vyhlazovacích táborech. Dům zabavili Němci, v roce 1946 byl Vilémovi navrácen, od roku 1954 byl ale v národní správě s odůvodněním, že vlastník se o majetek nestará. Od státu jej Plzeň získala v roce 1994.
    Plzeň se snaží o postupnou revitalizaci Loosových interiérů na území města. Z velké části je například završena záchrana interiéru na adrese Klatovská 12, kde sídlí Správa veřejného statku Města Plzně. Zahájen byl projekt rekonstrukce objektu na Klatovské 110, který bude sloužit Západočeské galerii.
    Podle mluvčí magistrátu Zdeňky Kubalové připravuje město na duben zpřístupnění několika Loosových interiérů veřejnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články