Loosův plzeňský interiér bude sloužit kulturním účelům - nové foto

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
16.11.2009 11:15
Plzeň

Adolf Loos

Plzeň - Plzeň po delším snažení dosáhla dohody se státem o  využití bývalého vojenského objektu pro muzeum. V domě na Klatovské třídě, který převedlo ministerstvo obrany bezúplatně na Plzeň v roce 1995, plánuje město muzeum s expozicí o druhé světové válce, současným Muzeem generála Pattona či muzeem totality. ČTK to dnes řekla primátorova náměstkyně Marcela Krejsová.
    Kdy se do muzea podívají první návštěvníci, není jasné. Na úpravy je třeba asi 40 milionů Kč, město je v současné krizi nemůže dát. Plzeň se zavázala státu, že muzeum bude do roku 2015, řekla.
    Objekt převedlo ministerstvo městu s podmínkou využití pro výkon státní správy. Pro přepážky s úředníky ale není vhodný, navíc nemá pro úřad dost parkovacích míst, uvedla Krejsová. Pro muzeum je už kvůli historickým vazbám vhodný. V cenných interiérech architekta Adolfa Loose podepsal 6. května 1945 velitel wehrmachtu Georg von Majevski kapitulaci a nato se zastřelil. V domě byla pak vojenská správa.
    "Máme i  pravomocné stavební povolení na rekonstrukci. Jediné, co nám chybí, jsou peníze," poznamenala Krejsová. Do domu se také přestěhuje Nadace 700 let města Plzně a Americké centrum s knihovnou. K objektu se podle plánů přistaví z  materiálu připomínajícího pancíř tanků stavba se schodištěm, výtahem a sociálním zařízením muzea.
    Ve sklepě bude imitace bunkru při náletech na Plzeň za druhé světové války, další části nabídnou informace o bombardování Škodovky a o  vojenském odboji. Celé patro obsadí nynější Pattonovo muzeum a kavárna ve vojenském historickém stylu. V Loosových interiérech se návštěvníci přenesou do května 1945 k podpisu kapitulace Němců v Plzni. Místo zde najde také expozice o  odsunu místních židovských rodin.
    Celé podkroví pak bude změněno v  muzeum totality. "Zmapovat 50., 60., 70., a 80. léta a mít k tomu expozice považuji v dnešní době za velmi důležité a potřebné, protože je stále trochu tabuizována historie komunismu a mladí lidé si to moc nepodaří představit," doplnila Krejsová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články