Pardubický kraj potvrdil zájem koupit chráněné Automatické mlýny

Vložil
ČTK
12.12.2017 18:15
Josef Gočár

Svitavy - Zastupitelé Pardubického kraje dnes schválili záměr koupit od soukromého vlastníka hlavní část Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích. V budoucnu chce hejtmanství prostory využít pro potřeby krajské Východočeské galerie. Zastupitelé také uložili krajským radním sestavit pracovní skupinu, které bude s vlastníkem nadále v této věci jednat.


Automatické mlýny, které jsou národní kulturní památkou, koupil vloni v březnu od společnosti Goodmills Lukáš Smetana se svojí ženou. Realitní společnost Naxos mlýny na svém webu nabízela za doporučenou cenu 25 milionů korun, skutečná cena mohla být i nižší. Areál z větší části projektovaný architektem Josefem Gočárem chtěl Smetana původně kraji pronajmout, nyní mu několikapatrovou hlavní budovu nabízí za 35 milionů korun. V ceně je i projektová dokumentace rekonstrukce na galerii v hodnotě asi dva miliony korun.

Technická památka upravená pro potřeby galerie by měla dát instituci mimo jiné možnost uskutečnit i velké mezinárodní výstavní projekty a zároveň poskytnout komfort návštěvníkům. V současnosti Východočeská galerie sídlí v hospodářském traktu na Zámku Pardubice, pro výstavy má k dispozici i Dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí. Prostory na zámku by měla časem uvolnit pro Východočeské muzeum.

Pardubický kraj by na koupi objektu mohl využít evropskou dotaci z programu Integrovaných územních investic (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace. Příspěvek na nákup nemovitosti je omezen 15 procenty z celkových způsobilých výdajů projektu.

Pardubice plánují mít v prostoru mlýnů polytechnické dílny pro základní školy. S plánem umístit tam galerii by to nemělo být v kolizi.
0 komentářů
přidat komentář

Související články