Pardubické nádraží čeká rekonstrukce, Správa železnic vypíše tendr

Vložil
ČTK
07.12.2023 07:35
Pardubice

Karel Řepa


Pardubice - Správa železnic chce do konce roku vyhlásit výběrové řízení na modernizaci budovy hlavního nádraží v Pardubicích. Budova je památkově chráněná a je jednou z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb v zemi. ČTK to dnes řekl ředitel odboru přípravy staveb Správy železnic Pavel Paidar. V krajském městě se účastnil dopravní konference.


"Schválili jsme projektovou dokumentaci. Do konce roku bychom měli vypsat tendr. Jakmile vysoutěžíme dodavatele, měli bychom začít. Výběrová řízení standardně trvají pět měsíců, pokud nenastanou nějaká odvolání. Protože se je to památkově chráněný objekt a rozsáhlá budova, realizace bude trvat do roku 2027," uvedl Paidar.

Náklady budou kolem 980 milionů korun bez DPH. Nádraží a hotel navrhli architekt Karel Řepa společně s Josefem Dandou a Karlem Kalvodou. Státní zakázku projektovali na konci 40. let minulého století, stavební práce trvaly do roku 1958.

V Pardubicích Správa železnic také pokračuje na dokončení modernizace železničního uzlu, která začala v září 2020. Obnovená je budova bývalého nádražního hotelu, kde má státní organizace vzdělávací a ekonomické centrum. Rekonstrukce funkcionalistické výškové dominanty města přišla na 574 milionů korun.

Práce na koridoru, které stojí 6,4 miliardy korun, podle Paidara spějí ke konci. Jsou opravená nástupiště, vzniklo nové páté nástupiště, uzel bude mít nové zabezpečovací zařízení, trakční vedení nebo mosty. Celý systém bude řízený z Prahy. Zhruba v polovině roku bude zprovozněná lávka přes koridor, povede z nádraží na sídliště Dukla. Od 9. června bude v provozu nová zastávka Pardubice centrum.
0 komentářů
přidat komentář

Související články