Socha aviatika Kašpara pro Pardubice je zčásti hotová

Vložil
ČTK
15.11.2016 10:20
Pardubice

Pardubice - Bronzová socha pardubického průkopníka aviatiky Jana Kašpara je již zčásti hotová. Umělecká slévárna v Norimberku odlila postavu letce, další na řadě bude vrtule, která bude stát vedle postavy. Výslednému dílu předchází zhotovení dvou modelů a tří forem, řekl ČTK tvůrce sochy František Bálek.


Musel nejdříve vytvořit hliněný model na železné kostře, podle něj vyrobit armovanou sádrovou formu rozdělenou kvůli rozebrání na několik dílů a z ní odlít další sádrový model. Ten pak putoval do slévárny, která z něj vyrobila další formy o dvou vrstvách, mezi nimiž bylo asi pět milimetrů vosku. Žár v peci jej vytavil a na jeho místo se nalil bronz. Nutné bylo ponechat vtokové otvory a kanálky na odchod vzduchu. Zvlášť na tři díly se odlévala postava, zvlášť vrtule. Odlitky se poté čistí, díly se svařejí, cizelují a patinují. Dutá socha bude vážit zhruba 300 kilogramů, celkově dokončena bude na přelomu roku.

"Lidé za tím vidí jen velké peníze, ale neuvědomí si, jak je to složité a kolik stojí bronz. Pro mne je to spíš otázka prestiže a chtěl jsem to dělat," uvedl Bálek.

Pro jeho sochu za 1,95 milionu korun se zastupitelé Pardubic rozhodli letos v březnu. Aviatik Kašpar bude v mírně nadživotní velikosti asi dvou metrů, vrtule jej ještě o půl metru převýší. Původně město v roce 2013 vypsalo architektonickou soutěž, v níž zvítězil 37 metrů vysoký sloup s větrným rukávcem navržený Petrem Pinkasem, Bálkova socha byla druhá. Instalace sloupu by však byla komplikovaná a dílo by se prodražilo zhruba z jednoho milionu na 2,7 milionu korun.

Socha by měla být odhalena na třídě Míru. Její součástí je i časová osa a osvětlení, které již byly do dlažby instalovány.
0 komentářů
přidat komentář

Související články