Památková asociace chce převzít budovy v bývalých lázních Kyselka

Vložil
ČTK
10.08.2011 23:20
foto: Lukáš Podhorský
Praha/Karlovy Vary - Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR požádala, aby na ni byly bezúplatné převedeny památkově chráněné objekty v bývalých lázních Kyselka. Asociace tak využívá dřívější prohlášení zástupců současných vlastníků, kterými jsou Karlovarské minerální vody (KMV) a firma C. T. S. Duo. Ti v minulosti vyzvali k převzetí některých objektů, které obě firmy neplánují zachovat. Na tiskové konferenci v Praze to dnes prohlásil prezident asociace Pavel Ries.
      Asociace dnes proto odeslala oficiální dopisy zástupcům společnosti KMV i C. T. S. Duo, kde je vyzývá k bezúplatnému předení památkově chráněných objektů na asociaci. V  případě KMV má jít o bývalý hotel Praha (dříve Korunní princ Rudolf) a bývalou stanici lanovky. U C.T.S. Duo se jedná o další blíže nespecifikované nemovitosti.
      KMV vítají každý další subjekt, který kromě slov předloží také konkrétní, realistické a finančně zajištěné projekty na renovaci budov, oznámila dnes ČTK mluvčí společnosti KMV Bibiana Beňová. Poznamenala, že firma několikrát prohlásila, že sama připravuje projekt na další využití památkově chráněných objektů, které má ve vlastnictví.
      "Momentálně jsou tyto návrhy ve stádiu projednávání s orgány památkové péče a státní správy. Bylo by tedy nekorektní přibližovat tyto detaily předem. K veřejné prezentaci dojde nejspíše koncem léta. Jsme připraveni s asociací jednat, sejít se nad jejich návrhy a upřednostnit ten, který bude nejlepší pro samotné pro objekty," dodala Beňová.
      Zástupce společnosti C.T.S. Duo Petr Dostál dnes ČTK řekl, že vítá první pozitivní a konstruktivní krok asociace ve vztahu k firmě, kterou zastupuje. Podotkl, že C.T.S. Duo bylo otevřeno každé spolupráci, a proto nechápe, proč se asociace vůči vlastníkovi části objektů v Kyselce stavěla konfrontačně. "Určitě se sejdeme se zástupci asociace a vyslechneme si i jejich návrhy. Chceme problém vyřešit a stále pro to něco děláme. V současnosti řešíme řadu administrativních věci kolem Kyselky," dodal Dostál.
      Dostál už dříve uvedl, že hlavním problémem, který zablokoval obnovu budov v Kyselce, je nedostatek peněz a také chybějící silný investor, který by do projektu vstoupil. C.T.S. Duo investovala podle Dostála do Kyselky včetně kupní ceny (16,5 mil. Kč) od roku 2006 kolem 25 milionů korun. Jednání o účasti některých investorů podle Dostála překazila krize a údajně i agresivní kampaně na záchranu Kyselky vedené některými subjekty.
      Asociace chce hlavně zachovat historicky cenné budovy lázní jako celek, vlastníci nemovitostí v současnosti požadují zachování pouze tří památkově nejvíce cenných budov a ostatní by rádi nechali zbourat, uvedl Ries. Podle viceprezidenta asociace Martina Kadrmana je v současnosti nutné zabezpečit budovy před příchodem zimy zejména tím, že budou provizorně zastřešeny a postupně vysoušeny.
      Podle Riese asociace při zabezpečovacích pracích počítá s využitím finančních prostředků z havarijního fondu ministerstva kultury. Zpracování dokumentace k zastřešení budov podle něj slíbili zpracovat památkáři z Lokte. Asociace chce také vyhlásit veřejnou sbírku, která bude uskutečnitelná v případě, že objekty bude vlastnit občanské sdružení, a nikoliv soukromé subjekty.
      "Myslíme si, že město Karlovy Vary a Karlovarský kraj budou stát za námi," řekl Ries. Podle něj obě zmíněné instituce samy o převzetí budov neuvažují, a proto se k tomuto kroku odhodlala asociace. Pokud současní vlastníci žádost asociace vyslyší, stanou se historické budovy v Kyselce prvními památkově chráněnými objekty v jejím vlastnictví, doplnil Ries.
      Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) dnes ČTK řekl, že je pro něj iniciativa asociace úplnou novinkou a šéf asociace Ries mu ji oznámil krátce po dnešní tiskové konferenci. Novotný poznamenal, že vítá každou iniciativu, která by mohla přispět k záchraně památkově významných objektů v Kyselce. "Určitě se budeme se zástupci asociace na toto téma bavit, což už jsme v minulosti dělali," poznamenal hejtman.
      Podle něho je možné, aby kraj pomohl asociaci například s administrativou týkající se záležitostí kolem Kyselky. Vyloučil nicméně, že by kraj v budoucnu mohl záchranu Kyselky podporovat finančně. Uvedl, že objekty v bývalých lázních kraji nepatří a že ten má nyní ve vztahu k památkám zcela jiné priority. "Tou hlavní a nejdůležitější je oprava Císařských lázní v Karlových Varech. Ale i Kyselku se nějakým nefinančním způsobem pokusíme podpořit," dodal.
      Starostka Kyselky Petra Hoffmannová (nezávislá) je prozatím s jakýmkoliv vyjádřením opatrná. Podotkla, že různých aktivit, které měly směřovat k záchraně bývalých lázní v Kyselce, byla řada. A zatím se nic nerealizovalo. "Je nám v podstatě jedno, komu budou objekty patřit, jen když se o ně konečně začne starat a dá je do pořádku. My v podstatě můžeme podpořit iniciativu asociace jen morálně, z  bývalých lázní nejsou naše ani pozemky, ani budovy na nich," dodala starostka.
      Na konci května zahájil karlovarský magistrát správní řízení s jedním z  vlastníků historických budov, se společností Karlovarské minerální vody, kvůli možnému provinění v oblasti památkové péče. KMV jsou v kontaktu s oddělením památkové péče karlovarského magistrátu, uvedla dříve mediální zástupkyně firmy Bibiana Beňová. Letos v březnu orgán státní památkové péče vyzval KMV, aby zabezpečily objekty, které jim patří. Provedení prací bylo protokolárně zaznamenáno. Od té doby společnost neměla žádné indicie, že by zajištění objektů bylo nedostatečné, dodala Beňová.
      Asociace v minulosti vyzývala také k  vyvlastnění ohrožených historických objektů v Kyselce. "Pana ministra (kultury Jiřího) Bessera jsem o našem návrhu informoval. Obával se však, že převedení objektů v současném stavu na stát, by nebylo přijatelné," uvedl Kadrman. Asociace poukazuje i na to, že už před dvěma lety tehdejší ombudsman Otakar Motejl konstatoval, že v případě lázní Kyselka selhal stát na všech svých úrovních.
      Lázně získal jako první po roce 1990 podnikatel Karel Franta z  Prahy. Poté je převedl na Friedericha Beckera z Německa. Toho později zatkla policie za podvody. Předtím ale prodal lázně Udo Markardovi z Bad Kisingenu, který byl v Německu odsouzen za závažné trestné činy.       Od Markarda koupil zpustlou Kyselku Dagestánec Šamil Chalitujev a sliboval do ní stamilionové investice. Muž ale zbankrotoval, než projekt stačil uskutečnit.
      Prodej bývalých dětských lázní formou licitace se pak konal třikrát. Poprvé nebyl zájemce, podruhé je vydražila za 30 milionů korun firma Rukua, ovšem nezaplatila do stanoveného termínu. Při třetím prodeji v lednu 2006 uspěla C.T.S. Duo se 16,5 milionu korun.

> www.zachrante-lazne-kyselka.cz
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Mattoni, Aquila, Magnesia.
gallina-scripsit
13.08.11 03:44
Mattoni
Vích
14.08.11 02:37
info@mattoni.cz
Tkaczuk
16.08.11 04:59
zobrazit všechny komentáře

Související články

0 09.03.2016 | Zeman: O investice v Lázních Kyselka se zajímají Číňané
0 29.10.2015 | Karlovarské minerální vody upravují další část areálu v Kyselce
0 04.04.2014 | Mattonka chce zbourat objekt u Stallburgu v Kyselce, čelí kritice
0 31.07.2013 | Mattoniho vila v Kyselce je připravena na záchranné opravy
0 11.03.2013 | Téměř všechny budovy v Kyselce nově vlastní o.p.s. Lázně Kyselka
0 05.03.2013 | Památková asociace se musí omluvit Karlovarským minerálním vodám
1 31.10.2012 | Podle ministerstva krov hotelu Praha v Kyselce nešlo zachránit
1 29.08.2012 | Ombudsman: Péče o památky v Kyselce je nedostatečná
0 28.08.2012 | K výzvě na opravu Kyselky se přidal Mádl, Mardoša i Hanychová
0 17.08.2012 | KMV v Kyselce obnoví dva objekty, ASORKD chce i Alžbětin pavilon
0 13.08.2012 | Na happeningu pronásledoval nahou vílu Kyselku černý zloduch
0 13.08.2012 | Happening a video upozorní na zchátralé památky lázní v Kyselce
0 24.07.2012 | Karlovarští památkáři řeší zajištění několika objektů v Kyselce
0 19.07.2012 | Zastánci památek v Kyselce zaplatili kampaň na tramvajích v Praze
0 26.04.2012 | Senát požádal o zastavení devastace chátrajících Lázní Kyselka
0 13.04.2012 | Z Kyselky by se mělo zachránit co nejvíc, míní ministryně
0 08.02.2012 | Za Kyselku dostaly pokutu jen KMV, bez sankcí je zatím C.T.S.
0 12.12.2011 | Majitelé lázní Kyselka: Pro všechny objekty není využití
0 22.11.2011 | Lázně Kyselka zůstanou kulturní památkou, rozhodl Besser
0 13.09.2011 | Prezident Klaus vidí budoucnost lázní v Kyselce černě
0 28.07.2009 | V Česku vznikne asociace na ochranu památek