Prezident Klaus vidí budoucnost lázní v Kyselce černě

Zdroj
Vladimír Meluzín
Vložil
ČTK
13.09.2011 21:25
foto: Lukáš Podhorský
Kyselka (Karlovarsko) - Desítky demon- strantů bojujících za záchranu zchátralých lázní dnes čekaly na prezidenta Václava Klause v Kyselce na Karlovarsku. Mnoho pochopení u něj ale nenašli. Petici za obnovu historických budov, kterou podepsalo přes 14.000 lidí, prezident označil za manipulaci. Že by ještě někdy v Kyselce v budoucnu byly lázně, to je nereálné, konstatoval prezident.
    Klaus ještě před cestou do Kyselky novináře informoval, že situaci na místě nezná a že ji musí vidět, aby mohl dělat nějaké závěry. Zároveň prohlásil, že není příznivcem fundamentálních řešení a že bude nejspíše nutné hledat nějaký kompromis a zkusit zachránit, co má smysl zachraňovat. Jde podle něho o to, co udělat se zbytky, které zůstaly. Obdobné stanovisko zopakoval v  Kyselce a zajímala ho existence projektu na obnovu místních památek. "Lázně tam byly, ale je evidentní, že už asi nikdy nebudou," uvedl Klaus.
    Podle něho považuje za zbytečné sny, že by bylo něco takového jako Kyselka vyvlastněno či znárodněno a začal se o to starat stát. "Při vší úctě k lázním Kyselka, není to Karlštejn," poznamenal prezident. V Kyselce provázela Klause starostka Petra Hoffmannová (nezávislá), která mu řekla, že nutit vlastníkům (společnost C. T. S. Duo a Karlovarské minerální vody), jak by měli zchátralé objekty využít, si nedovede představit. "Bude třeba vybrat historicky cenné budovy a ty zachránit," uvedla Hoffmannová.
    S prezidentem se v Kyselce setkal i zástupce Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Pavel Ries. Právě asociace, která před časem požádala, aby na ni byly bezúplatné převedeny památkově chráněné objekty v bývalých lázních Kyselka, dnešní demonstraci svolala. Ries v rozhovoru s Klausem argumentoval tím, že zachránění lázní jako celku podporují památkáři a petici za obnovu podepsalo více než 14.000 lidí. Se zmínkou o petici ovšem u Klause neuspěl, ten tuto iniciativu zpochybnil.
foto: Lukáš Podhorský
    Ries nazval Klausův postoj jako skandální, protože zpochybnil všechny lidi, kteří petici podepsali. "Prezident vmetl do tváře všem lidem, kteří podepsali petici, že oni jsou těmi, kteří mohou za stav Kyselky," podotkl Ries. Uvedl, že existuje památkový zákon, který zcela jasně říká, co má vlastník dělat. Vlastník dostal Kyselku do tohoto bezútěšného stavu, chce většinu budov až na tři zbourat a přitom má zastání prezidenta. "Jsem z toho všeho smutný, to jsme nečekali," konstatoval Ries.
    Návštěvu prezidenta v Kyselce doprovázelo také několik incidentů, které se odehrály mezi zaměstnanci Karlovarských minerálních vod (KMV), jichž přišla asi stovka, a účastníky demonstrace. Vesměs to bylo pouze slovní napadání, když ale viceprezident asociace Martin Kadrman označil generálního ředitele KMV Alessandra Pasqualeho za dobytek, dostal od něj facku. "Pan Pasquale tak reagoval na hrubou urážku," uvedla mluvčí KMV Bibiana Beňová.
    KMV chtějí představit příští týden rozsáhlý projekt revitalizace některých objektů bývalých lázní. Součástí komplexu, který by tak měl být opraven, má být mimo jiné muzeum představující historii značky Mattoni, hotel a park. Společnost KMV podle Beňové investovala v  minulosti do udržení objektů peníze tak, jak požadovali památkáři. Jenom v  posledním roce to byly údajně dva miliony korun. Vzniknout by měl také bytový dům a zbytek objektů hodlá využít společnost pro své účely.
    Projekt na částečnou obnovu areálu v Kyselce považuje za reálný karlovarský historik Stanislav Burachovič, jenž se Kyselkou dlouho zabývá. Podle něho je záměr KMV zdařilým kompromisním krokem vpřed. Vychází z reálného a aktuálního stavu budov bývalých lázní a akcentuje ty, které jsou památkově a historicky mimořádně cenné, uvedl Burachovič.
    Za konstruktivní označil záměr i primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). Ten již dříve apeloval na všechny, komu rozvoj Kyselky není lhostejný, aby dali přednost racionálnímu řešení před emocemi. "Věřím, že stejnou podporu získáme rovněž u výkonných orgánů památkové péče, jejichž souhlas je předpokladem dalšího vývoje," dodal Pasquale.

0 komentářů
přidat komentář

Související články