Za Kyselku dostaly pokutu jen KMV, bez sankcí je zatím C.T.S.

Zdroj
Vladimír Meluzín
Vložil
ČTK
08.02.2012 20:35
Karlovy Vary

Foto: Lukáš Podhorský
Karlovy Vary - Společnost C.T.S. Duo, která vlastní většinu objektů ve zchátralém areálu bývalých lázních Kyselka, se prozatím vyhnula případné sankci od oddělení památkové péče karlovarského magistrátu. To už udělilo pokutu 1,8 milionu korun firmě Karlovarské minerální vody (KMV) kvůli nedostatečné péči o památkové objekty vila Stallburg, Löschnerův pramen a bývalý hotel Praha. Mluvčí města Jan Kopál dnes ČTK řekl, že s C.T.S. Duo není vedeno žádné řízení o pokutě.

    Přestože C.T.S. Duo bylo, stejně jako KMV, často kritizováno za to, že dopustilo zchátrání objektů, podle Kopála vedli památkáři v prosinci se společností C.T.S. řízení o provizorním zakrytí Ottova pramene. "Prozatím firma všechny požadavky plní, čekáme na provedení dalších prací," podotkl Kopál. Primátorův náměstek Jiří Klsák (KOA) dnes řekl, že sankce vůči KMV byla mimo kompetenci samosprávy a podrobnosti zatím nezná.
    Zpráva o sankci pro KMV překvapila předsedu představenstva C.T.S. Duo Petra Dostála. ČTK dnes řekl, že tomu moc nerozumí. Podle něj je rozjetý společný projekt na záchranu alespoň části objektů v Kyselce a návrh už dostaly k dispozici všechny příslušné instituce včetně památkářů. "Snažíme se udělat vše pro to, aby se alespoň to nejhodnotnější v Kyselce zachovalo. Tak moc nechápu, proč je najednou v průběhu nějakého procesu udělena sankce," řekl Dostál.
    KMV nepopírají to, že jim tři objekty, kvůli nimž dostaly pokutu, patří. Mluvčí společnosti Bibiana Beňová dnes ČTK řekla, že KMV ale nesouhlasí s tím, jak je sankce zdůvodněna. "Je nám kladeno za vinu, že jsme narušili urbanistickou hodnotu areálu lázní v Kyselce, ačkoli KMV patří ze asi dvou desítek objektů pouze sedm. Nemůžeme nést odpovědnost za změnu krajinotvorné a urbanistické hodnoty v celém komplexu," uvedla Beňová.
    KMV sankci odmítají a odvolají se proti ní ke Krajskému úřadu Karlovarského kraje, uvedl generální ředitel KMV Alessandro Pasquale. Podle něj ve správním řízením, které rozhodnutí o sankci předcházelo, nastala procesní pochybení a rozhodnutí památkářů prý obsahuje i faktické nedostatky. "V případě nutnosti se KMV budou bránit i správní žalobou. Správní řízení je vedeno tendenčně se záměrem udělit exemplární pokutu," uvedl Pasquale.
    KMV představily loni na podzim se společností C.T.S. Duo, která vlastní většinu objektů v Kyselce, projekt na částečnou záchranu bývalých lázní. Asi ze dvou desítek památkově chráněných objektů chtějí současní vlastníci zachránit zhruba za 400 milionů korun čtyři až pět budov. Projekt je připraven jako koncepční studie, jež počítá s novým využitím u každého z obnovených historických objektů. Studii už měly dostat všechny příslušné instituce k vyjádření.
    Dominantním objektem areálu lázní je pavilon Ottova pramene, postavený podle projektu vídeňského architekta Karla Häybecka. Další cennou stavbou je Mattoniho vila, postavená v letech 1885 až 1886 na místě staršího panského sídla. Lázně doplatily na důsledky privatizace v 90. letech. Několikrát měnily vlastníka a budovy nebyly udržovány. Pasquale už před časem uvedl, že pro financování obnovy části památkových objektů mají KMV podporu ministerstva kultury.
0 komentářů
přidat komentář

Související články