Ostrava chce vybudovat mezinárodní kulturní centrum

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
24.05.2018 09:10
Ostrava


Ostrava - V Ostravě by v roce 2020 mohlo být otevřeno mezinárodní kulturní centrum. Vzniknout by mělo v přístavbě někdejších historických jatek, která budou po přestavbě novým zázemím městské galerie Plato Ostrava. Novinářům to dnes řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Přístavbu s rozlohou zhruba 5000 metrů čtverečních město koupilo za necelých 38 milionů korun. "Vykoupili jsme areál nových jatek, který je v sousedství těch historických a památkově chráněných jatek. Řešili jsme, k jakému účelu ty objekty použít, zda tam do budoucna ještě rozšířit galerii Plato nebo tomu dát jinou funkci," uvedl Macura.

Město se nakonec rozhodlo, že přístavbu využije pro multifunkční a kreativní kulturní centrum. Obdobná zařízení podle primátora fungují třeba v Praze, Plzni či Košicích. "Chceme tím podpořit kreativní umění. Měl by to být multifunkční prostor, který by mohl kombinovat různé typy umění - divadelní, scénické, taneční, hudební," řekl Macura. Součástí objektu by tak po přestavbě byly nejen sály, ale třeba i zázemí či ubytování pro vystupující umělce.

Město se nyní rozhodlo vypsat soutěž o ideový návrh. Jejím výsledkem by mělo být nejen funkční využití prostor, ale například i návrh na jejich budoucí uspořádání. Soutěž chce vyhlásit v nejbližších dnech a během června by tyto návrhy chtělo mít k dispozici. Pro tři nejlepší bude v odměnách připraveno 180.000 korun. S autorem nejlepšího návrhu město uzavře licenční smlouvu a návrh od něj za 30.000 korun odkoupí.

"Stal by se základem pro vypracování studie a poté projektové dokumentace pro rekonstrukci těch budov,"
řekl primátor. Město by posléze zmodernizovaný objekt pronajalo a jeho provozovatel by se mohl ucházet o granty od města či dalších institucí. Macura se domnívá, že ve městě existuje poptávka po obdobném zázemí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články