Opravená katedrála Notre-Dame se otevře v roce 2024, slíbila ministryně

Vložil
ČTK
28.07.2022 18:35
Francie

Paříž

Paříž – Pařížská katedrála Notre-Dame se opět otevře pro věřící i pro veřejnost během roku 2024. Při návštěvě sta- veniště to dnes oznámila francouzská ministryně kultury Rima Abdul-Malaková, informovala stanice BFM TV. Chrám z 12. století v dubnu 2019 silně poškodil požár.


"Stavební práce rychle postupují, v souladu s harmonogramem. Věříme, že rok 2024 bude rokem ukončení většiny prací a rokem otevření katedrály pro bohoslužby i pro veřejnost," řekla ministryně.

Abdul-Malaková ale přiznala, že v době otevření nebude rekonstrukce zcela dokon- čená. Přesné datum otevření zatím také není jasné. "Rok má přece 365 dní," řekla ministryně novinářům.

Opravu zpomalily komplikace během pandemie covidu-19, ale také nutnost vyčistit okolí od toxického olověného prachu, který se uvolnil při požáru. Na konci léta by měla začít oprava střešní konstrukce a kleneb.

Na opravu svatostánku dohlíží speciální, za tímto účelem zřízená státní organizace, v jejímž čele stojí generál Jean-Louis Georgelin. Ten v rozhovoru s listem Le Figaro minulý týden uvedl, že ambice otevřít v roce 2024 je "časově napjatá a komplikovaná".

Opravu do roku 2024 již v dubnu 2021 při návštěvě vyhořelé katedrály sliboval prezident Emmanuel Macron.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku, chráněnou organizací UNESCO a proslavenou románem Victora Huga Zvoník u Matky Boží, před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně. O požáru už také vznikl film.
0 komentářů
přidat komentář

Související články