Macron trvá na tom, aby byla Notre-Dame opravená do roku 2024

Vložil
ČTK
16.04.2020 08:00
Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron trvá na tom, aby byla oprava pařížské katedrály Notre-Dame hotová v roce 2024. Šéf Elysejského paláce to dnes řekl na videu, které zveřejnil u příležitosti prvního výročí požáru, který gotický chrám silně poničil. Rekonstrukční práce se přitom kvůli šíření koronaviru v březnu zcela zastavily.


"Slíbil jsem, že opravíme Notre-Dame za pět let. A udělám vše pro to, abychom tuto lhůtu dodrželi," ujistil Macron v prohlášení. Práce na katedrále sice nyní kvůli koronaviru stojí, jakmile to bude možné, vrátí se ale podle prezidenta dělníci na stavbu.

Pařížská katedrála začala hořet loni 15. dubna večer. Než ji hasiči následujícího dne nad ránem uhasili, zničil oheň střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století. Oheň zřejmě způsobil elektrický zkrat nebo špatně uhašený cigaretový nedopalek. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně.

Podle francouzského prezidenta je rekonstrukce pařížské katedrály "symbolem nepoddajnosti" francouzského lidu i jeho schopnosti obstát v časech těžkých zkoušek a postavit se znovu na nohy. Prezident v projevu rovněž znovu poděkoval všem, kdo se podíleli na záchraně katedrály, i těm, kteří přispěli na její obnovu.

Podle bývalého šéfa generálního štábu francouzské armády Jeana-Louise Georgelina, kterého Macron před časem pověřil koordinací rekonstrukce pařížského chrámu, se na opravu sešlo na účtech různých sbírek již 188 milionů eur (přes pět miliard Kč). Po loňském požáru slíbili různí dárci celkem 902 milionů eur (24,4 miliard Kč). Georgelin dnes řekl, že nemá pochyb, že slíbené peníze ještě dorazí.

Krátce po požáru z loňského 15. dubna Macron slíbil, že bude rekonstrukce hotová do pěti let. Už tehdy řada odborníků varovala před příliš rychlou rekonstrukcí a další pochybovali, zda je vůbec možné za pět let tak obrovský úkol splnit.

Generál Georgelin ale věří, že se navzdory zdržení kvůli pandemii se dají práce do roku 2024 stihnout. "Naším cílem je připravit katedrálu na mši 16. dubna 2024," řekl agentuře Reuters. "Samozřejmě to ale neznamená, že v tu dobu bude už všechno hotové," dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články