Oprava Domu hudby v Pardubicích skončí v červnu

Vložil
ČTK
29.11.2019 14:00
Pardubice


Pardubice - První koncert po začátku oprav se v Sukově síni v Domě hudby v Pardubicích uskuteční 12. března. Rekonstrukce ovšem nebude u konce a bude pokračovat za provozu zhruba do června. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj). "Pro nás je 12. březen svatý, slíbili jsme kulturním organizacím, že to stihneme," řekl Línek. Opravy jsou náročnější, než se čekalo, dodal.


Opravy jsou rozdělené na dva projekty. Interiérové úpravy budou stát 62 milionů korun. Zateplení budovy, výměna dveří a oken s třemi skly je za 40 milionů korun, na tuto investici přispěje EU.

Dům potřeboval kompletní rekonstrukci. Většina instalací byla za hranicí životnosti. Podhledy visely na několika stovkách masivních ocelových závěsů, které museli dělníci jeden po druhém odřezat. Podlahy v komorním a malém sále byly natolik křivé, že dělníci museli odfrézovat nerovné vrstvy a nyní je nahrazují litými materiály.

"Tím se zpozdí následné truhlářské práce ve dvou menších sálech. Nicméně jednáme s firmami o úpravě harmonogramu, aby velký sál mohl být v provozu ve slíbeném termínu. Zároveň probíhá výběrové řízení na dodávky audiovizuální techniky," řekl Línek.

Hotové jsou páteřní rozvody na stropech, dělníci je pak zakryjí sádrokartonovými deskami. V přízemí v sále opravují žulovou dlažbu. V lednu by měli začít malovat stěny. "Náročné byly bourací práce, všechno se ručně vyváželo ven. Zdrží nás nivelizace podlah, vyrovnáváme je stěrkou. Páteřní rozvody na stropě byly na koordinaci prací nejnáročnější," řekl Richard Dvořák ze stavební firmy Marhold.

"Prosklené ochozy v sálové části budovy budou příjemným korzem s možností občerstvení o přestávce. Hosté budou mít výhled na pardubický zámek. Prostor dostane i nové umělecké lustry od českých sklářů," řekl Línek.

Budova je z roku 1983, byla sídlem KSČ, působili v ní také svazáci a monopolní odborová organizace ROH. Autorem návrhu je architekt Jan Třeštík, který na nové podobě domu spolupracuje. Na počátku 90. let získal budovu stát a začaly ji využívat Konzervatoř Pardubice, Východočeský státní komorní orchestr, dnešní Komorní filharmonii Pardubice, a Základní umělecká škola Havlíčkova.

U Domu hudby, který je v centru města a má nedostatek parkovacích míst, by jednou mohl stát parkovací dům. Z něho by návštěvníci chodili do suterénu domu, kde budou šatny. Investor jedná s městem a krajem o koupi pozemků a dalších podmínkách. "Příprava bude trvat dva roky. Je to soukromý projekt. Bude mít čtyři podlaží, v posledním by se mohly konat koncerty s krásným výhledem na město," řekl Línek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články