Olomoucká radnice dostala od ÚOHS pokutu za rekonstrukci náměstí

Vložil
ČTK
21.03.2017 12:25
Děčín

Brno/Olomouc - Olomoucká radnice dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 300.000 korun. Je za chyby v zakázce z roku 2011 na rekonstrukci Dolního náměstí. Pokuta je pravomocná, zjistila ČTK z internetové sbírky rozhodnutí ÚOHS. Za poslední tři týdny jde již o druhou pravomocnou sankci, kterou radnice od antimonopolního úřadu dostala. První se týkala rekonstrukce výstaviště Flora.

Zakázku za více než 100 milionů korun vyhrálo sdružení firem Strabag a Horstav Olomouc, které podaly společnou nabídku. Podle úřadu ale firmy nesplnily kvalifikaci. Předseda ÚOHS Petr Rafaj nyní vydal v tomto případu nové rozhodnutí, které je už pravomocné. Změnil část výroku o chybách radnice, pokutu ale nechal ve stejné výši, jak ji stanovili už dříve jeho podřízení.

"Sankce má působit výchovně a preventivně, má však i represivní charakter, neboť do určité míry napravuje následek porušení právní povinnosti. Domnívám se, že výše uložené pokuty splňuje obě tyto funkce," uvedl Rafaj.

Vedení olomouckého magistrátu zatím o postupu nerozhodlo. "O rozhodnutí ÚOHS víme. Odbor investic olomouckého magistrátu v reakci na rozhodnutí připravil pro členy Rady města Olomouce analýzu a návrhy dalšího postupu, o nichž radní rozhodnou na úterním jednání. Mohu dodat, že zadávací řízení pro město Olomouc tehdy administroval externí subjekt," řekl dnes ČTK mluvčí radnice Michal Folta.

Rekonstrukce Dolního náměstí v Olomouci skončila v roce 2013. Protáhla se mimo jiné díky archeologickému průzkumu. Archeologové našli základy románského kostela z 12. století a kaple svaté Markéty z 15. století. Mezi cenné objevy patří také pohřebiště poblíž Neptunovy kašny. Na výzkumné ploše poblíž morového sloupu našli rovněž kamenné a dřevěné kanálové stoky ze 14. století či celoplošnou dlažbu v několika úrovních od 14. až do 16. století.

Na konci února dostala olomoucká radnice od ÚOHS půlmilionovou pokutu za chyby v zakázce na rozvoj výstaviště Flora. Radnice chybně vyloučila dvě firmy, uvedl úřad. I toto rozhodnutí je už pravomocné. Zástupci radnice v reakci na pokutu uvedli, že ji budou vymáhat po firmě, která zadávací řízení pro město dělala.
0 komentářů
přidat komentář

Související články