Odvolací soud začne řešit kauzu oprav hřebčína v Kladrubech

Vložil
ČTK
13.01.2021 07:40
Kladruby nad Labem


Praha – Pražský vrchní soud dnes začne projednávat kauzu zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Královéhradecký krajský soud předloni většinu z 22 obžalovaných lidí a firem osvobodil. Třem lidem uložil peněžité tresty a jednomu z nich i trest podmíněný. Státní zástupce trvá na tom, že zakázky byly zmanipulované, a proti verdiktu se odvolal.


Obžaloba se týká 17 lidí a pěti stavebních firem – Metrostav, Strabag, Geosan Stavební, Cettus a Chládek a Tintěra. Stíhání souvisí s první a druhou etapou obnovy národní kulturní památky.

Podle nepravomocného rozsudku se podařilo prokázat, že zčásti docházelo ke zjednávání určité výhody některým zadavatelům. Královéhradecký soud však odmítl tvrzení státního zástupce, že obžalovaní postupovali jako organizovaná skupina. Uvedl také, že hlavním zájmem nebylo obohacení, ale spíše snaha, aby rekonstrukci kvalitně provedla renomovaná firma.

Nejpřísnější trest – roční podmínku a 30.000 korun – dostal bývalý šéf pardubické stavební firmy Cettus Vladimír Nový. Podle obžaloby byl u všech zakázek realizovaných v kladrubském hřebčínu, působil jako dozor zadavatele. Soud ho uznal vinným ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.
0 komentářů
přidat komentář

Související články