O prohlídky vily Stiassny v Brně je nečekaný zájem

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
12.08.2009 01:10
Praha

Brno - Nečekaný zájem je podle památkářů o prohlídku vily Stiassny v Brně-Pisárkách. Památkový ústav ji, coby funkcionalistický skvost, zpřístupnil minulý čtvrtek. Dosud vilou prošlo přes 5000 milovníků architektury. Takovou návštěvnost nemají některé památky ani za celý rok, řekl dnes ČTK mluvčí památkového ústavu Zdeněk Musil. Připomněl, že vila je otevřena jen krátkodobě, a to do tohoto pátku.
    Někteří návštěvníci mohou dokonce pomoci odhalit zatím neznámou minulost objektu. Jedním z nich je například potomek guvernantky, která u Stiassnych pečovala o výchovu jejich dcery Susan. Vilu si přišel prohlédnout i někdejší majordomus. Ve vile pracoval v letech 1936 až 1942 a má její četné fotografie.
    "Netušili jsme, že zájem o vilu bude až tak velký," uvedl Musil. Doplnil, že objekt bude zpřístupněn v září na víkend, a to při příležitosti oslav dnů evropského kulturního dědictví.
    Budova vznikla za první republiky podle projektu slavného architekta Arnošta Wiesnera. Vilu si nechal v roce 1927 postavit textilní průmyslník Alfred Stiassny. Objekt leží na pozemcích, na nichž mělo stát 15 domů. Je zasazený do parku, který vytváří dojem, že neleží ve městě, ale v lesích. Uvnitř je sice objekt klasicistní, zvenku je ale příkladem funkcionalismu.
    Stát získal vilu po druhé světové válce. Při své návštěvě Československa v ní v roce 1972 pobýval Fidel Castro. Stát nyní pro objekt neměl využití, proto jej předal památkářům. Vila bude sloužit k pořádání výstav, k reprezentačním účelům Brna a Jihomoravského kraje a vznikne v ní také centrum pro dokumentaci památek 20. století.
0 komentářů
přidat komentář

Související články