O případ předraženého justičního paláce žalobci nestojí

Vložil
ČTK
25.04.2009 12:40
Praha

Praha - Státní zastupitelství už devět měsíců řeší, pod koho z  nich spadá vyšetřování případu prodražené stavby brněnského justičního paláce. Informují o tom dnešní Lidové noviny (LN). Stavba se prodražila o více než miliardu. Trestním oznámením, které loni v srpnu podal prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal, se zabývá policie, zatím nepadlo žádné obvinění.
    Dohnal podle LN svá podezření už loni v červenci svěřil Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2, protože tam sídlí ministerstvo spravedlnosti, do jehož kompetence justice náleží. Obvodní žalobci však v  listopadu rozhodli, že údajná škoda může být tak vysoká, že kauza patří na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Odtud spis v únoru poslali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, pod něž spadá celá Morava, s odůvodněním, že investiční akce se odehrála v Brně.
    Olomoucká vrchní státní zástupkyně Milena Hojovcová však v dubnu sebe i úřad vyloučila z případu pro podjatost, a tak by nyní o tom, kdo se věci ujme, mělo rozhodnout Nejvyšší státní zastupitelství.
    Někteří žalobci přesuny ostře kritizují. "Jestli je to pouze kvůli tomu, že (Hojovcová) předtím pracovala na Městském státním zastupitelství v Brně, tak je to tedy dost málo," řekl LN vysoce postavený moravský žalobce, který nechtěl být jmenován.
    Za policii se případem zabývá Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Podle mluvčího útvaru Romana Skřepka policie věc stále prověřuje a zatím nepadlo žádné obvinění.
    NKÚ vloni zjistil, že chyby a nedostatky Krajského soudu v  Brně při řízení projektu výstavby Justičního paláce v Brně a nekoncepční a nedůsledná kontrolní činnost ministerstva spravedlnosti způsobily, že předpokládané náklady 786 milionů korun vzrostly na více než dvě miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články