Justiční areál v Brně je hotový, za týden začnou pracovat soudci

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
14.07.2009 16:50
Brno

Brno - Kontroverzní justiční areál v Brně je prakticky dokončený a zkolaudovaný, zbývá jen vybavit některé kanceláře. Budovy za téměř dvě miliardy korun si dnes prohlédli politici a představitelé justice. Soudci a státní zástupci ovšem ve dvou moderních palácích zatím neúřadují. Jako první tam začne pracovat od 20. července exekuční úsek Městského soudu v Brně.

    Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová dnes připustila, že financování nákladného projektu způsobilo problémy v resortu. "Přesto jsem na tuto stavbu pyšná," uvedla. Podle některých kritiků je justiční areál předražený. Vedení Krajského soudu v Brně, který stavbu řídil, ale veškerou kritiku odmítá.
    Areál vyrostl na zelené louce u řeky Svratky v jižní části města a stavba se oproti původním plánům více než dvojnásobně prodražila. Komplex náleží soudům a státním zastupitelstvím pro Brno-město a Brno-venkov, které dosud pracovaly na různých místech a měly dlouhodobé kapacitní problémy.
    Justiční areál patří k nejdiskutovanějším stavbám poslední doby. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vloni zjistil, že předpokládané náklady 786 milionů korun vzrostly na více než 1,8 miliardy korun. Ani tato suma nebyla konečná. Podle NKÚ jsou na vině chyby krajského soudu při řízení projektu a nekoncepční a nedůsledná kontrolní činnost ministerstva spravedlnosti. Zdražení je ale částečně způsobeno také rozšířením plochy soudu oproti původnímu projektu.
    Představitelé krajského soudu dnes závěry NKÚ označili za zkreslené. "Kontrola sem přišla předčasně, před dokončením stavby. Některé údaje byly zavádějící. Za 800 milionů se tato stavba nikdy nedala postavit," uvedl předseda krajského soudu Jaromír Pořízek.
    Případ teď zkoumá Vrchní státní zastupitelství v Praze. Zakázkami soudu na vybudování areálu se zabýval i  antimonopolní úřad. Nedávno úřad zrušil tendr na část nábytku. "Podali jsme rozklad a věřím, že nový předseda antimonopolního úřadu rozhodnutí zruší," uvedl Pořízek. Šéf krajského soudu čelil kvůli stavbě dokonce kárné žalobě. Žádný trest ale nedostal. Kvůli projektu muselo ministerstvo spravedlnosti na čas odložit řadu dalších investic v resortu.
    Areál tvoří dvě budovy. Jedna slouží soudcům, druhá státním zástupcům. Celková zastavěná plocha odpovídá fotbalovému hřišti. Podle Kovářové budou soudci a státní zástupci snáze komunikovat a jejich práce bude efektivnější. Pořízek si pochvaluje i to, že soudci budou mít konečně kvalitní zázemí.
    Náklady na stavební práce činí zhruba 1,87 miliardy korun. Za vybavení stát zaplatil více než 67 milionů. Celkové náklady podle krajského soudu činí 1,938 miliardy korun. Stavba trvala tři roky.
    Symbolem celého areálu je barokní socha archanděla Michaela s  vahami a plamenným mečem. Zdobí atrium soudní budovy. Zapůjčila ji římskokatolická církev. Socha z roku 1728 původně krášlila kostel svatého Michaela v Brně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články