Nový kostel na Lesné začne farníkům sloužit 1. května 2020

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
31.10.2019 22:20
Brno

Lesná

Atelier Štěpán


Brno – Prvního května příštího roku, tedy na den narození patronky Marie Restituty, by se mohl věřícím otevřít nový kostel na brněnském sídlišti Lesná. Hrubá stavba kostela s kruhovým půdorysem je hotová, stejně jako samostatně stojící věž. Řemeslníci pracují na podlahách a elektroinstalaci. Hledá se vhodné technické řešení, které v kruhovém prostoru zajistí dobrou akustiku, řekl dnes novinářům farář Pavel Hověz.


Kostel zvnějšku pokrývají jednoduché symboly křesťanství a různých podob a fází života – třeba otevřená kniha, ratolest, ryba, ale také půllitr piva, který si údajně ráda dopřála i blahoslavená Marie Restituta. Rodačka z Husovic, dnes součásti Brna, žila ve Vídni jako řeholnice a zdravotní sestra. Nacisté ji popravili v roce 1943.

Na věži kostela jsou řeckými písmeny ztvárněna v podobě kříže slova fos a zoé, tedy světlo a život. Jde o motiv z malého olověného křížku z devátého století, nalezeného při vykopávkách poblíž základů kostela v Sadech u Uherského Hradiště. Podle Hověze je tak nový kostel spojen s počátky křesťanství na Moravě. Na vrcholku věže bude zvonkohra.

Budova kostela s betonovými stěnami má výraznou klenbu, kterou osvětluje kruhové okno s barevnými skly. Klenba tak v závislosti na úhlu a síle slunečních paprsků mění barvu. Chvílemi připomíná duhu.

Na Lesné bylo zatím jen duchovní centrum, nikoli plnohodnotný kostel. Nový chrám bude mít 250 míst pro sedící a prostor na stání, řekl Hověz. Stavba si vyžádá asi 110 milionů korun bez vnitřního vybavení. Většinu farnost získala z drobných darů. Dále budou farníci shánět peníze na vybavení kostela.
0 komentářů
přidat komentář

Související články