Nový kostel v Brně-Lesné je po stavební stránce dokončený

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
18.03.2020 10:30
Brno

Lesná

Marek Jan Štěpán
Atelier Štěpán

Foto: Ateliér Štěpán © Radek Úlehla
Brno – Nový kostel na brněnském sídlišti Lesná je po stavební stránce až na detaily hotový. Stavební firma předala dílo investorovi, tedy římskokatolické farnosti, která dlouhodobě plánovala slavnostní otevření na 1. května letošního roku. Nadále s termínem počítá, bude ale záležet na vývoji situace kolem koronaviru. Aktuálně nelze pořádat akce pro větší počet lidí, včetně mší.


"Počítali jsme, že přijde třeba 1000 lidí. Chtěli jsme pozvat všechny dárce," řekl dnes ČTK farář z Lesné Pavel Hověz. Náklady na stavební práce přesáhly 100 milionů korun, další peníze bude stát úprava akustiky, zvonkohra či vybavení interiéru. Všechny peníze jsou z darů věřících, kteří nadále mohou přispívat.

Netradiční kostel podle návrhu architekta Marka Jana Štěpána se stavěl od srpna 2017 necelých 30 měsíců. Kruhový objekt s dominantní, 31 metrů vysokou věží se zvonkohrou vyrostl kompletně jako monolitická železobetonová konstrukce. K zajímavým prvkům patří duhová skla pod klenbou.

"Stavební a technologické dodávky jsou ukončeny a předány. Farnost nyní dokončuje vybavení interiéru a připravuje osazení 16 zvonů pro plánovanou zvonkohru," uvedl Jaromír Baláž, ředitel společnosti JB Stavební ze skupiny Swietelsky, která kostel stavěla.

Kostel bude zasvěcený blahoslavené Marii Restitutě. Rodačka z Husovic, dnes brněnské čtvrti, žila ve Vídni jako řeholnice a zdravotní sestra. Nacisté ji popravili v roce 1943.

I pokud se podaří kostel otevřít pro věřící už 1. května, zařízení bude nějakou dobu jen provizorní. Farnost využije vybavení ze sousedního duchovního centra Martina Středy i darované lavice ze Starého Města u Uherského Hradiště. Ostatní se bude dělat "za pochodu", uvedl Hověz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články