Brněnský biskup požehnal 16 zvonům v kostele v Brně-Lesné

foto: Atelier Štěpán
Brno – Brněnský biskup Vojtěch Cikrle včera požehnal 16 zvonům, které budou tvořit zvonkohru na novém kostele Marie Restituty v Brně-Lesné. Vytvořilo je zvonařství Leticie Vránové-Dytrychové v Brodku u Přerova. Nejmenší zvon váží 15 a nejtěžší 220 kilo a všechny zvony zaplatili dárci, řekl farář Pavel Hověz.


Kostel je téměř dostavěný a slavnostní otevření pro věřící se chystá na 1. května na výročí narození patronky. Zvony pro zvonkohru stály téměř tři miliony korun, nejdražší byl za 600.000 korun. "V kostele bude tabulka dárců, kteří si zvony "adoptovali," řekl Hověz. Na věž se budou vytahovat někdy během zimy, až zmrzne půda a bude možné ke kostelu přijet jeřábem. Zvonkohru bude řídit počítač a v repertoáru bude mít přes 50 melodií církevních i světských. "Například koledy, velikonoční či postní melodie," řekl Hověz.

V dokončovaném kostele je podle něho potřeba dodělat ještě například vnitřní obložení, aby v něm byla dobrá akustika.

Kostel zvnějšku pokrývají jednoduché symboly křesťanství a různých podob a fází života - třeba otevřená kniha, ratolest, ryba, ale také půllitr piva, který si údajně ráda dopřála i blahoslavená Marie Restituta. Rodačka z Husovic, dnes součásti Brna, žila ve Vídni jako řeholnice a zdravotní sestra. Nacisté ji popravili v roce 1943.

Na věži kostela jsou řeckými písmeny ztvárněna v podobě kříže slova fos a zoé, tedy světlo a život. Jde o motiv z malého olověného křížku z devátého století, nalezeného při vykopávkách poblíž základů kostela v Sadech u Uherského Hradiště. Podle Hověze je tak nový kostel spojen s počátky křesťanství na Moravě.

Na Lesné bylo dosud jen duchovní centrum, nikoli plnohodnotný kostel. Nový chrám bude mít 250 míst pro sedící a prostor na stání. Stavba si vyžádá asi 110 milionů korun bez vnitřního vybavení. Většinu farnost získala z drobných darů. Dále budou farníci shánět peníze na vybavení kostela.
0 komentářů
přidat komentář

Související články