Nový domek na Petříně bude menší než původní, řekl šéf odboru

Vložil
ČTK
16.10.2019 17:20
Praha

Praha - Plánovaná stavba veřejných toalet a zázemí pro údržbu v pražských Strahovských zahradách bude třetinová proti domku, který tu původně byl. Zatímco plánovaná stavba má mít 51 metrů čtverečních, původní domek měl 130 metrů čtverečních. Na dnešním jednání magistrátního kontrolního výboru to řekl vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík. Proti projektu za asi 16 milionů korun protestují místní obyvatelé, proti stavbě sepsali petici. Tou se budou ve čtvrtek zabývat pražští zastupitelé.


Původní domek, který v zahradě stál a měl i podezdívku, byl odstraněn v roce 2016. Na jeho místě vznikla odpočinková plocha s pítkem a lavičkami. Protestující obyvatelé podle Frantíka zřejmě zapomněli, že tam v minulosti stavba byla. "Nová stavba není ve zvláště chráněném území. Prověřovala se čtyři místa, tohle z toho vypadlo jako nejméně problematické," řekl.

Projekt zahrnuje stavbu dvojpodlažního objektu zahradního zázemí. V přízemí vzniknou veřejné toalety. Budova bude částečně zapuštěna do terénu. Mezi stavbu a vstupní bránu z Vlašské ulice je navržena nová vyhlídka s posezením.

Proti záměru magistrátu vznikly spolky Petřín pro život a Petřínská iniciativa. Nelíbí se jim, že území, dosud téměř nedotčené turisty, přitáhne jejich pozornost, a místní tak přijdou o jedno z mála míst v centru, kde mohou relaxovat. Frantík s námitkami na dnešním jednání výboru nesouhlasil.

Velká strahovská zahrada u Strahovského kláštera byla založena v raném středověku jako užitková. Její rozloha je 11 hektarů. V roce 2016 byla propojena s Petřínskými sady.
0 komentářů
přidat komentář

Související články