Vedení Prahy podruhé neschválilo stavbu v zahradách na Petříně

Vložil
ČTK
02.09.2019 19:50
Praha

Praha - Hlavní město zatím nenechá za zhruba 16 milionů korun postavit budovu zázemí a veřejných toalet ve Strahovských zahradách na Petříně. Radní se dnes podruhé za sebou neshodli na schválení tisku, kterým měli potvrdit výběr stavební firmy. Proti záměru protestuje část místních obyvatel, kterým se nelíbí ani plánované zpřístupnění vinice a vybudování nového vchodu z ulice Úvoz vedoucí z Nerudovy ulice na Pohořelec. Podle obyvatel se tím dosud klidná část zahrad otevře turistickému ruchu.


Nové toalety a domek pro zázemí údržby zahrad mají vzniknout ve Strahovské zahradě na místě dřevěných staveb zbouraných v roce 2015. Původně tam město chtělo postavit větší budovu s informačním centrem, od toho však ustoupilo a v roce 2016 tam nechalo vybudovat odpočinkové prostranství s pítkem a lavičkou. Nyní chce odbor péče o zeleň magistrátu místo doplnit malým objektem s veřejnými WC a menším zázemím pro údržbu.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes po jednání rady uvedl, že před projednáním záměru chce nejprve vyřešit petici odmítající stavbu, kterou na magistrát poslaly místní spolky. "Měla by být nejprve zpracována standardním postupem, než se bude schvalovat samotný záměr," uvedl. Petice došlé na magistrát projednává zastupitelstvo.

Plán se nelíbí sousedským spolkům, podle kterých jde o jedno z mála míst v centru města, které ještě zcela nezahltil turistický ruch a kde stále mohou relaxovat místní obyvatelé. "Turistům jsou utajena, dojde se tam nepohodlně a není na nich nic tak zajímavého. Prostě je to les nebo sad. Pro nás však mají obrovskou hodnotu," uvedla Jana Titlbachová ze spolku Hradčanské včely. Proti záměru magistrátu na Petříně vznikly spolky Petřín pro život a Petřínská iniciativa, která dala dohromady petici odmítající úpravy.

Stavba nad Vlašskou ulicí by podle místních narušila výhled, který Jaroslav Seifert v dopise automobilové závodnici Elišce Junkové označil za nejkrásnější pražskou vedutu. Magistrát v minulosti uvedl, že stavba bude částečně zapuštěna do terénu a pojata tak, aby nerušila pohled z horní části zahrady.

Spolkům se nelíbí ani další plánovaný záměr města upravit a zpřístupnit vinici, což má podle dřívějších vyjádření magistrátu Velkou strahovskou zahradu provozně i vizuálně propojit v jeden celek. Podle místních to však naruší zeleň, místní přírodní biotop a klidnou atmosféru místa. Magistrát podle nich navíc úpravy s obyvateli nekonzultoval.

Chystané kroky mají navazovat na dřívější úpravy Petřína. Předloni město nechalo vybudovat toalety u rozhledny a loni byly v okolí petřínské dominanty zrekonstruovány cesty a umístěn nový mobiliář. Velká strahovská zahrada u Strahovského kláštera byla založena v raném středověku jako užitková. Její rozloha je 11 hektarů. S Petřínskými sady byla propojena v roce 2016.
0 komentářů
přidat komentář

Související články